Ponad 2/3 cudzoziemców przebywających w Polsce spędzi tutaj Święta Bożego Narodzenia. Jednak jedynie 13% deklaruje, że będzie wtedy pracować.
Jak wynika z badania „Migranci – Boże Narodzenie w Polsce” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, 70% obcokrajowców pracujących lub studiujących w Polsce planuje spędzić tegoroczne święta Bożego Narodzenia w naszym kraju. 16% ankietowanych deklaruje natomiast zamiar wyjazdu do kraju rodzinnego.
53% pytanych planuje obchodzić święta zgodnie z kalendarzem gregoriańskim lub nowojuliańskim, czyli 25 grudnia. 11% deklaruje świętowanie w styczniu, zgodnie z kalendarzem juliańskim. Z kolei 23% zamierza obchodzić Boże Narodzenie zarówno w grudniu, jak i w styczniu.
Badanie pokazało też, że 28% respondentów spędzi Boże Narodzenie w Polsce z rodziną przebywającą w naszym kraju. W grudniu 2020 r. planowało tak jedynie 12% imigrantów. Natomiast 12% badanych zamierza świętować z polskimi przyjaciółmi i znajomymi – odsetek ten w ciągu ostatnich trzech lat wzrósł o połowę. – W porównaniu z 2020 r. wzrósł odsetek migrantów, którzy sprowadzili do Polski swoje rodziny oraz przenieśli tu swoje centra interesów życiowych. W dużej mierze za rachunek uchodźców, którzy uciekali przed wojną w Ukrainie. Jednak tylko 12% migrantów spędzi tę Wigilię z polskimi przyjaciółmi. To liczba, która skłania do refleksji nad tym, jak możemy lepiej integrować się z osobami z innych krajów i kultur w naszym społeczeństwie – wskazuje Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW.
Tylko 13% obcokrajowców deklaruje, że będzie pracować w okresie świątecznym – to dwukrotnie mniej niż trzy lata temu. Podwoił się jednak odsetek imigrantów spędzających okres świąt w samotności – 11% wobec 5,8% w 2020 r.
– Kilka miesięcy temu byliśmy świadkami rosnącej fali wyjazdów obywateli Ukrainy z Polski, a obecnie widzimy, że trend ten się odwraca. W obliczu nadejścia chłodniejszych miesięcy, trwającej wojny i intensyfikacji ataków Rosji na infrastrukturę energetyczną Ukrainy zauważamy wzrost liczby przybywających uchodźców. Dodatkowo koniec roku tradycyjnie przynosi większą liczbę ofert pracy w sektorach takich jak logistyka czy e-commerce, które są dostępne także dla osób bez wysokich kwalifikacji czy zaawansowanej znajomości języka – komentuje dane Anatoliy Zymnin z EWL. Jego zdaniem okoliczności te mogą przyczynić się do utrzymania trendu przyjazdów uchodźców do Polski, jednak dopiero nadchodzące miesiące pokażą, w jakim kierunku rozwinie się sytuacja. – Dopóki trwa wojna, możemy spodziewać się, że uchodźcy z Ukrainy będą kontynuować swoją podróż do naszego kraju – dodaje Anatoliy Zymnin.
fot. freepik.com
oprac. /kp/