• +48 502 21 31 22

Cena znów priorytetem podczas świątecznych zakupów

Polacy jak zwykle odłożą przedświąteczne zakupy spożywcze na ostatnią chwilę – prawie 1/3 zrobi je tydzień przed Bożym Narodzeniem.

Cena znów priorytetem podczas świątecznych zakupów

O wyborze produktów na Święta Bożego Narodzenia zadecyduje głównie cena – wskazało tak prawie 83% pytanych Polaków. Jednak teraz bardziej niż poprzednio liczyć się będzie jakość.

Po raz kolejny większość Polaków zamierza zrobić bożonarodzeniowe zakupy spożywcze głównie w sklepach stacjonarnych – ponad 70%. Rok temu odsetek był podobny. Wynika tak z raportu „Plany zakupowe Polaków na święta 2023” platformy UCE Research i Grupy BLIX. – Duża część Polaków preferuje bezpośredni kontakt z produktem. Chcą go zobaczyć na żywo, dotknąć, powąchać, a nawet spróbować. To ważne w przypadku artykułów spożywczych, które mają duży wpływ na jakość przygotowywanych potraw, zwłaszcza tych świątecznych. Ponadto w sklepie stacjonarnym można nabyć produkty bez konieczności czekania na dostawę, co też jest ważne w przedświątecznym pośpiechu – wyjaśnia Julita Pryzmont z Hiper-Com Poland. – Na preferencje zakupowe Polaków wpływa też kultura konsumpcyjna. Polacy są przyzwyczajeni do robienia zakupów w sklepach stacjonarnych, które są okazją do spędzenia czasu z rodziną. Kolejna kwestia to zmiany demograficzne. W społeczeństwie rośnie udział osób starszych, które są bardziej przywiązane do tradycyjnej formy zakupów – dodaje.

O samych e-zakupach spożywczych wspomniało w tym roku tylko 3% konsumentów. – Odsetek klientów kupujących online żywność jest wciąż niewielki, ale stopniowo będzie rosnąć. Polacy będą zyskiwać zaufanie do tego kanału sprzedaży i coraz bardziej będą cenić swój czas oraz wygodę. Szczególnie będzie to dotyczyło młodych osób. Ciężkie i objętościowe artykuły spożywcze, m.in. woda czy soki, a także niektóre markowe produkty o dobrze znanej jakości, np. słodycze, konsumenci już chętnie kupują online. To nie wymaga uciążliwego noszenia toreb – zauważa dr Urszula Kłosiewicz-Górecka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Kiedy Polacy zamierzają zrobić największe zakupy spożywcze na święta? Najczęściej podawany okres to tydzień przed Bożym Narodzeniem, na który wskazało prawie 33% pytanych, poprzednio deklarowany przez 29% badanych. – Klienci mogą liczyć na to, że sklepy zaoferują najatrakcyjniejsze promocje tuż przed świętami. Mogą też liczyć na większą świeżość mięsa, ryb czy warzyw, których nie chcą kupować w postaci mrożonej – tłumaczy Marcin Lenkiewicz z Grupy BLIX. Drugim najczęściej podawanym czasem był początek grudnia (22%). – Ta grupa konsumentów wychodzi z założenia, że później będzie drożej. Wzrost cen żywności w ostatnich miesiącach mocno wpływa na decyzje zakupowe Polaków. Znaczenie ma też dostępność produktów. Rodacy mogą chcieć zrobić zakupy wcześniej, aby mieć pewność, że otrzymają wszystko, czego potrzebują – stwierdza Julita Pryzmont. Klienci mogą też preferować zakupy na początku grudnia, by uniknąć tłoku i stresu związanego z zakupami robionymi w ostatniej chwili.

Dla większości klientów najbardziej będzie liczyła się cena – wskazało tak 83% respondentów. Rok temu było to 85%. – Spadek może być subtelnie związany z poczuciem, że sytuacja ekonomiczna delikatnie się stabilizuje. Jednak nadal większość konsumentów jest bardzo wrażliwa cenowo, szczególnie w kontekście inflacji. Cena wciąż ma najważniejszy wpływ na decyzje zakupowe Polaków – ocenia Marcin Lenkiewicz. Dalej jest promocja, o której wspomniało 70% pytanych (rok temu – 69%), jakość – 53% (40%), własne doświadczenie – 39% (36%), dostępność produktów – 28% (21%), marka – 11% (8%), wpływ opinii rodziny lub znajomych – 5% (5%) i reklama – 5% (4%). – Polacy są skłonni zapłacić nawet nieco więcej za artykuł dobrej jakości. Nie chodzi tylko o walory smakowe i odżywcze, ale też żeby uniknąć konieczności wyrzucenia produktu. Coraz więcej Polaków stara się bowiem ograniczać marnotrawstwo żywności. Dlatego znaczącym czynnikiem przy jej zakupie jest własne doświadczenie konsumenta – podkreśla dr Urszula Kłosiewicz-Górecka. Julita Pryzmont dodaje, że coraz więcej Polaków zwraca uwagę na zdrowe odżywianie, nawet kosztem wyższej ceny. Świadomość ekologiczna też ma coraz większy wpływ na decyzje zakupowe. Na ostateczne wybory zakupowe wpływają także trendy – w ostatnich latach obserwuje się wzrost popularności produktów ekologicznych, lokalnych i rzemieślniczych. Konsumenci coraz częściej wybierają artykuły zgodne z ich wartościami i preferencjami.

Czytaj także: Polacy muszą pracować siedem dni, aby pokryć koszt Świąt

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka