Firmy przemysłowe z sektora MŚP poprawiły w ostatnim roku swoją konkurencyjność. Wpływ na to miały przede wszystkim zmiany w obszarze inwestycji w parki maszyn i urządzeń oraz automatyzacje. Mimo trudniejszego otoczenia optymistyczniej patrzą też na nadchodzące miesiące – planują inwestycje i przewidują wzrost sprzedaży.
Index MiU to cykliczne badanie, które pokazuje, w jakiej kondycji do podejmowania rywalizacji rynkowej są firmy przemysłowe z sektora MŚP. Z tegorocznej edycji wynika, że spośród wszystkich branż objętych badaniem największą zdolność do konkurowania mają przedstawiciele branży spożywczej. – W 2023 r. Index MiU wynosi 51,39 pkt i jest to wzrost o ponad 7 pkt w porównaniu do poprzedniego roku. Ten wynik należy interpretować jako wyższą zdolność badanych branż do konkurowania obecnie i w perspektywie kolejnych 12 miesięcy. Obserwujemy też, że coraz więcej przedsiębiorców jest świadomych tego, jak ważne jest budowanie konkurencyjności oraz utrzymywanie jej na najwyższym poziomie. Dlatego właśnie firmy inwestują w nowoczesne rozwiązania i technologie, które są istotnym czynnikiem w budowaniu tej przewagi konkurencyjnej – podkreśla Grzegorz Jarzębski, country head of sales w Siemens Financial Services w Polsce.
Na tegoroczny wzrost wartości głównego Indexu MiU największy wpływ miały wzrosty nakładów na odnowienia parku maszyn i urządzeń oraz zwiększenie poziomu automatyzacji. – Istotny wpływ na wzrost wartości indeksu oraz subindeksów mają prognozy dotyczące najbliższych miesięcy. Zdaniem ankietowanych przedsiębiorców będą one lepsze niż poprzednie. Więcej przedsiębiorców planuje zwiększyć wydatki na modernizację parków maszyn i urządzeń oraz automatyzację produkcji. Przewidują też wzrost sprzedaży krajowej i zagranicznej – wskazuje ekspert.
Według przedsiębiorców najważniejszym czynnikiem umożliwiającym zbudowanie przewagi nad konkurencją w kraju i za granicą jest wysoka jakość dostarczanych produktów (51,3%). 29% ankietowanych wskazało najniższe ceny, a 22,3% – dobre relacje z kontrahentami. Terminowość dostaw okazała się ważnym czynnikiem dla prawie 20% badanych, a szybkość realizacji zamówień wskazało niespełna 18%. Dla 15,3% firm dla budowania przewagi nad konkurencją ważne jest posiadanie nowoczesnego i regularnie odnawianego parku maszyn i urządzeń, a dla – 14,7% wykwalifikowanego zespołu pracowników. – Ponad połowa firm inwestujących w rozwój swojego parku maszyn i urządzeń, który jest istotny dla budowania przewagi konkurencyjnej, wykorzystuje w tym celu finansowanie zewnętrzne. 13%. przedsiębiorców realizuje tego typu inwestycje, korzystając wyłącznie ze środków zewnętrznych, a 39,2% dywersyfikuje źródła finansowania, łącząc środki własne z zewnętrznymi – wskazuje Grzegorz Jarzębski.
Czytaj także: ESG, nowe technologie i krótszy łańcuch dostaw. Przemysł w 2024 r.
fot. pixabay.com
oprac. /kp/