• +48 502 21 31 22

Indeks Zdrowych Miast. Gdzie żyje się najlepiej?

W Sopocie znajduje się aż 74,3 km dróg rowerowych, a ładunki zanieczyszczeń w ściekach odprowadzonych do wód lub do ziemi przez przemysł i oczyszczalnie ścieków wyniosły zero kilogramów na rok.

Indeks Zdrowych Miast. Gdzie żyje się najlepiej?

Warszawa, Bielsko-Biała i Sopot – w tych miastach panują najlepsze warunki do życia. 66 polskich miast zostało ocenionych w ośmiu kategoriach: zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń. Na tej podstawie powstał Indeks Zdrowych Miast stworzony przez Grupę Lux Med we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej oraz Open Eyes Economy Summit. To druga edycja inicjatywy, której celem jest zobrazowanie podejścia polskich miast do kwestii związanych ze zdrowiem i dobrostanem mieszkańców.

Poza głównym zestawieniem w każdej z ośmiu kategorii wyłoniono miasto najlepiej spełniające kryteria sektorowe. Pozycję lidera w obszarze dbania o środowisko utrzymał Sopot, który również objął prowadzenie w obszarze mieszkalnictwa. Edukację najlepiej opiekuje Kraków, a Warszawa skutecznie zarządza zdrowiem. W kategoriach ludność oraz usługi komunalne i społeczne pierwsze miejsce zajął Rzeszów. Najlepiej o infrastrukturę dba Krosno, natomiast o obszar przestrzeni Chorzów.

– Odpowiedzialność za współczesny świat spoczywa na barkach wszystkich ludzi, bo to my odpowiadamy za eksploatację planety. Negatywny wpływ na zmiany klimatyczne i nieodpowiednie gospodarowanie zasobami prowadzi do nieodwracalnych zmian w środowisku. Dlatego tak ważne jest podjęcie kroków, również przez włodarzy, mieszkanki i mieszkańców miast, w kierunku poprawy kondycji naszej planety i zdrowia – wskazuje dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Bielsko-Biała znalazła się na drugim miejscu nie tylko w rankingu ogólnym, ale również w kategorii przestrzeń. W tym mieście wydatki na utrzymanie zieleni wyniosły ponad 75 tys. zł/ha. Sopot, znany wszystkim jako popularny wakacyjny kurort, to również dobre miejsce do codziennego życia. Jest liderem w kategoriach mieszkalnictwo i środowisko. Znajduje się tam aż 74,3 km dróg rowerowych, a ładunki zanieczyszczeń w ściekach odprowadzonych do wód lub do ziemi przez przemysł i oczyszczalnie ścieków wyniosły zero kilogramów na rok. Ponadto aż 20% powierzchni miasta zajmują tereny zielone.

Wśród miast z regionu w klasyfikacji ogólnej 24. miejsce zajął Rybnik, 41. Żory, a 57. Jastrzębie-Zdrój. Rybnik jest także 7. w kategorii zdrowie, Żory 2. w ludność i pokolenia, a Jastrzębie-Zdrój 10. w usługach komunalnych i społecznych.

Zobacz raport: Indeks Zdrowych Miast 2023

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka