• +48 502 21 31 22

Ponad 1/3 Polaków obawia się zastąpienia przez sztuczną inteligencję

42% respondentów, która ma świadomość istnienia technologii AI, uważa, że jej wykorzystanie może przyczynić się do spadku liczby miejsc pracy.

Ponad 1/3 Polaków obawia się zastąpienia przez sztuczną inteligencję

Co piąty użytkownik sztucznej inteligencji deklaruje, że korzysta z niej w celach zawodowych. Część obawia się, że może zostać przez nią zastąpiona.

Prawie połowa Polaków pytanych przez Deloitte słyszała o technologii AI – deklaruje tak 84% osób poniżej 24. roku życia i 20% powyżej 55 lat. 40% użytkowników AI wskazało, że wykorzystuje ją przynajmniej raz w tygodniu. Jak komentują autorzy, widać chęć stosowania AI w celu podniesienia efektywności codziennej pracy.

– Już jedna czwarta osób, która używała generatywnej AI, twierdzi, że korzystała z tych rozwiązań tylko raz czy dwa lub "na próbę", a 30% sięga po te narzędzia raz w tygodniu. Co dziesiąty użytkownik wykorzystuje generatywną sztuczną inteligencję co najmniej raz dziennie. Znaczącej części zwolenników stosowania nowej technologii nie odstrasza również konieczność płacenia za jej użytkowanie. Ponad jedna trzecia respondentów (39%) obecnie korzystających z rozwiązań generatywnej AI dopuszcza ponoszenie opłat za tego typu narzędzia, podczas gdy jedynie co czwarty zdecydowanie odrzuca taką możliwość – moża przeczytać w raporcie.

Co piąty użytkownik generatywnej sztucznej inteligencji korzysta z niej w związku z pracą zawodową, a 57% ogółu respondentów przyznało, że nie wie lub nie ma jasności, czy pracodawca zgodziłby się na wykorzystywanie tych rozwiązań do celów służbowych. – W miejscu pracy należy stworzyć odpowiednie ramy, wskazujące, w jaki sposób i kiedy pracownicy mogą bezpiecznie korzystać z nowej technologii. Jakie narzędzia oparte na generatywnej sztucznej inteligencji są akceptowane, w jaki sposób weryfikować wyniki, czy jak unikać przekazywania określonych informacji poza organizację. Kluczowa jest komunikacja wprowadzanych polityk zarówno do pracowników, jak i w całym łańcuchu dostaw. Regulacji może wymagać także to, czy i w jakim stopniu informować odbiorców, że dane treści zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję – skomentował Zbigniew Łobocki, starszy menadżer w Deloitte.

Z raportu wynika też, że 42% respondentów, która ma świadomość istnienia technologii AI, uważa, że jej wykorzystanie może przyczynić się do spadku liczby miejsc pracy, 28% sądzi, że AI może przejąć część zadań obecnie przez nich wykonywanych, a 38% jest zdania, że w przyszłości mogą zostać zastąpieni przez sztuczną inteligencję.

Czytaj także: Młodzi pracownicy boją się zastąpienia ich przez AI

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka