• +48 502 21 31 22

W Rybniku powstała pierwsza w woj. śląskim ogólnodostępna stacja wodorowa

Autobusy i samochody napędzane zielonym wodorem nie emitują spalin, a dodatkowo oczyszczają powietrze.

W Rybniku powstała pierwsza w woj. śląskim ogólnodostępna stacja wodorowa

W Rybniku otwarta została pierwsza w woj. śląskim i druga w Polsce komercyjna, ogólnodostępna stacja tankowania wodoru. Działa przy ul. Budowlanych 6, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca komunikacji miejskiej. Na stacji będzie mogło tankować m.in. 20 rybnickich autobusów wodorowych. Dostarczany do stacji wodór będzie pochodził całkowicie ze źródeł odnawialnych – to tzw. zielony wodór.

– Transformacja Rybnickiego Okręgu Węglowego w Rybnicki Okręg Wodorowy powoli staje się faktem. Mamy ambicje stania się ośrodkiem nowoczesnych technologii opartych o zrównoważone, efektywne źródła zielonej energii. Otwierana dziś inwestycja, druga w Polsce, po Warszawie, ogólnodostępna stacja tankowania wodorem, jest jednym z elementów składających się na zieloną transformację Rybnika, czyli przechodzenia na czyste źródła energii – przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Stacja została zbudowana i uruchomiona przez Grupę Polsat Plus i Grupę ZE PAK na terenie dzierżawionym od miasta. Sieć stacji będzie budowana pod marką NESO. Nazwa pochodzi od pierwszych liter „Nie Emituję Spalin, Oczyszczam”. Jest to obecnie jedna z najnowocześniejszych stacji tankowania wodoru w Europie. Będą z niej mogli korzystać wszyscy użytkownicy samochodów napędzanych wodorem. Obecnie dostępne powszechnie samochody wodorowe na jednym tankowaniu mogą przejechać nawet ponad 600 km. Tankowanie wygląda dokładnie tak samo jak na stacji tradycyjnej – zdejmuje się „pistolet” z dystrybutora, wkłada do samochodu, naciska przycisk i rozpoczyna się tankowanie. Stacja jest w pełni samoobsługowa, dystrybutor z ciśnieniem 700 bar jest przeznaczony do tankowania samochodów, a ten o ciśnieniu 350 bar – autobusów. Wodór do stacji jest dostarczany przy pomocy wodorowozów, które przewożą jednorazowo nawet 1000 kg H2. Ponadto tacja jest w dużym stopniu samowystarczalna energetycznie – panele słoneczne zainstalowane na stacji o mocy 19 kW dostarczają prąd, a magazyny energii o pojemności 60 kWh mogą przechowywać jej nadwyżki.

– Cała przełomowość polega na tym, że użytkowanie samochodu wodorowego nie różni się znacznie od użytkowania samochodu spalinowego. Nie zmieniamy doświadczenia użytkownika. Samochód wodorowy tankujemy tylko kilka minut i mamy zasięg ponad 600 km. Samochody wodorowe są wyposażone w silnik elektryczny tak jak samochody elektryczne na baterie, ale właśnie różnicą jest sposób dostarczania energii. Samochody, które powszechnie rozumie się jako elektryczne, są napędzane z wielkich baterii, a samochód wodorowy ma swoją własną „małą” elektrownię i ich nie potrzebuje. W ogniwie paliwowym wodór łączy się z tlenem z powietrza i na bieżąco jest produkowana energia. Samochód wodorowy jeżdżący na zielony wodór nie dość, że nie emituje spalin, to jeszcze oczyszcza powietrze – wyjaśnia Maciej Stec, wiceprezes ds. strategicznych Grupy Polsat Plus i Członek Rady Nadzorczej Grupy ZE PAK

Symboliczne otwarcie rybnickiej stacji odbyło się 30 października w obecności Wiceministra Klimatu i Środowiska Ireneusza Zyski – pełnomocnika rządu ds. odnawialnych źródeł energii, przedstawicieli inwestora: Zygmunta Solorza – przewodniczącego rad nadzorczych Grupy Polsat Plus i ZE PAK, Macieja Steca oraz przedstawicieli Miasta Rybnika: Piotra Kuczery, Łukasza Kosobuckiego – prezesa zarządu Komunikacja Miejska Rybnik Sp. z o.o. i Eweliny Włoch – naczelnika Wydziału Cyfryzacji i Nowych Technologii Urzędu Miasta Rybnika.

Czytaj także: Pierwsze autobusy wodorowe już w Rybniku

fot. M. Koczy/UM Rybnik
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

508_stacja_wodorowa_rybnik_(3).jpg
930_stacja_wodorowa_rybnik_(2).jpg
334_stacja_wodorowa_rybnik_(4).jpg
448_stacja_wodorowa_rybnik_(5).jpg
642_stacja_wodorowa_rybnik_(6).jpg
291_stacja_wodorowa_rybnik_(7).jpg
849_stacja_wodorowa_rybnik_(8).jpg
977_stacja_wodorowa_rybnik_(9).jpg
140_stacja_wodorowa_rybnik_(10).jpg
123_stacja_wodorowa_rybnik_(11).jpg
121_stacja_wodorowa_rybnik_(12).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka