• +48 502 21 31 22

Szkolnictwo zawodowe wraca w Polsce do łask

Niedobór wykwalifikowanych kadr jest obecnie jedną z głównych bolączek firm. Szkolnictwo zawodowe jest odpowiedzią na ten problem.

Szkolnictwo zawodowe wraca w Polsce do łask

Po latach zaniedbań i niedofinansowania szkolnictwo zawodowe zaczyna cieszyć się w Polsce popularnością. Według danych MEiN od nowego roku szkolnego naukę w szkołach ponadpodstawowych rozpoczęło ponad 1,64 mln uczniów, a 58,5% z nich wybrało kształcenie branżowe i techniczne. To dobra wiadomość dla firm, dla których jednym z największych problemów jest niedobór wykwalifikowanych kadr.

– Rolą szkolnictwa zawodowego jest przygotowanie młodych ludzi do tego, żeby weszli na rynek pracy. W Polsce szkolnictwo zawodowe przez ostatnie dekady było na marginesie priorytetów systemu edukacji. Teraz wraca do łask i coraz więcej uwagi przykłada się do tego, żeby stworzyć młodym ludziom warunki do rozwoju nie tylko w kierunkach ogólnych, ale i w konkretnych profesjach, warunki do nauki przedmiotów zawodowych – podkreśla Michał Walczak, dyrektor handlowy Festool Polska.

Aby przygotować młodych pracowników na potrzeby nowoczesnej gospodarki, niezbędna jest ścisła współpraca z biznesem, promocja zawodów technicznych i inspirowanie młodzieży już na etapie wyboru szkoły średniej do obierania takiej ścieżki kariery. – Współpraca biznesu ze szkołami i środowiskiem naukowym to jest niezbędny element, kluczowy do tego, żebyśmy doszli w Polsce do sytuacji, którą w tej chwili obserwujemy na Zachodzie, gdzie rzemieślnik to jest dumny zawód. To jest profesja, z której ludzie czerpią satysfakcję i w której można bardzo dobrze zarobić. Naszą rolą – biznesu i pracodawców – jest wspomaganie szkolnictwa zawodowego, żeby tworzyć warunki do nauczania przedmiotów technicznych na najnowszych technologiach, najnowszym sprzęcie. Chodzi o to, by młody człowiek, wchodząc na rynek pracy, znał je, wiedział, które technologie i procesy są najbardziej efektywne, i żeby jego przygoda zawodowa od samego początku była na jak najwyższym poziomie profesjonalizmu – wskazuje Michał Walczak.

– W branży budowlanej i rzemiośle temat kompetencji pracowników jest elementem, który zaprząta głowę pracodawcom od wielu lat. Z roku na rok problemy związane z pozyskaniem osób posiadających właściwe kompetencje są coraz większym wyzwaniem dla menedżerów zarządzających przedsiębiorstwami, ale również rzemieślników, którzy poszukują młodych osób do pracy – dodaje ekspert.

– Musimy się postarać, żeby na uczelniach były przekazywane odpowiednie umiejętności i kompetencje techniczne. Potrzebne jest też promowanie zawodów technicznych i – jeśli chcemy przyciągnąć do nich więcej osób – musimy współpracować. Uczelnie muszą kształcić, a my – jako przedsiębiorstwa – powinniśmy zachęcać młodzież i studentów jeszcze w trakcie nauki, na przykład poprzez różnego rodzaju praktyki – podkreśla Valery Muyard, prezes spółki Renault Trucks Polska. Jak wskazuje, dla biznesu niedobór wykwalifikowanych kadr jest obecnie jedną z głównych bolączek. Szkolnictwo zawodowe, w którym firmy mają realny wpływ na kształtowanie kompetencji dostosowanych do potrzeb pracodawców i wymogów rynku pracy, jest odpowiedzią na ten problem.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka