• +48 502 21 31 22

Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju otwarte

30 monitorów, 5 projektorów, multimedialne gry, audioprzewodniki i ogromna bryła węgla przy wejściu – to tylko część tego, co mogli zobaczyć uczestnicy otwarcia Carbonarium.

Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju otwarte

W Jastrzębia-Zdroju przy ul. Towarowej 7, w miejscu, gdzie niegdyś górnicy korzystali z łaźni, wychodząc z podziemnych, kopalnianych korytarzy, 2 września otwarto nowoczesne, interaktywne muzeum – Carbonarium. To miejsce pełne historii i wiedzy o węglu, który przez wieki kształtował losy regionu i sześćdziesięcioletniego miasta. Dawna górnicza łaźnia przenosi odwiedzających w fascynujący świat węgla. Przy pomocy najnowszej technologii zwiedzający poznają proces wydobycia węgla, rolę górników w tym procesie, historię jego powstania w kosmosie i wpływ na rozwój przemysłu we współczesnym świecie. 30 monitorów, 5 projektorów, multimedialne gry, audioprzewodniki i ogromna bryła węgla przy wejściu – to tylko część tego, co mogli zobaczyć uczestnicy otwarcia Carbonarium 2 września.

Otwarcie Carbonarium znalazło się na liście najbardziej wyjątkowych i atrakcyjnych wydarzeń w roku jubileuszu 60-lecia miasta. Odbyło się także wielkie show z udziałem kilkudziesięciu artystów. Wprowadzeniem do tej części artystycznej były słowa prezydent miasta Anny Hetman, która podkreśliła ważną rolę historii naszego miasta, również na arenie całej Polski. – Jesteśmy kolejnym pokoleniem, które stąpa po śladach Witczaka, które wącha ten sam zapach dziewiętnastowiecznej lipy i które marzy o rozwoju Jastrzębia-Zdroju – tak, jak jego założyciele. Jesteśmy pokoleniem, wraz z naszymi dziadkami i ojcami, któremu płynął pot z czoła, a serce biło mocno w piersi, gdy wychodząc z kopalni, widzieli czołgi na ulicach naszego miasta. Pokoleniem tych, którzy odważyli się stawić czoła niegodziwemu traktowaniu i pracy ponad siły. Tym, dzięki któremu cała Polska zawdzięcza nie tylko wolne soboty, ale śmiało należy to powiedzieć – wolną Polskę – podkreśliła Anna Hetman.

Prezentowana sztuka na scenie była fuzją teatru, muzyki i tańca. Gra światła podkreślała uroczysty charakter przedstawienia. Przybliżyło ono uczestnikom wydarzenia historię naszego miasta, gdzie od czasów odkrytej solanki przeszliśmy do świata kopalnianych, podziemnych korytarzy. To właśnie przemysł węglowy stał się podwaliną dla funkcjonowania Jastrzębia-Zdroju. O oprawę muzyczną zadbał cały sztab artystów, wśród których można było usłyszeć m.in.: Grubsona, Magdę Steczkowską, finalistów "The Voice of Poland", Wataha Drums, Daniela Cebulę-Orynicza Music, Daniela Grabkę oraz jastrzębianki: Joannę Kotowicz (Smajdor) i Noemi Lemańską. Zagrała również orkiestra górnicza i zespół ludowy.

fot. UM Jastrzębie-Zdrój
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

914_carbonarium_jastrzebie_zdroj_(1).jpg
43_carbonarium_jastrzebie_zdroj_(2).jpg
786_carbonarium_jastrzebie_zdroj_(3).jpg
300_carbonarium_jastrzebie_zdroj_(4).jpg
735_carbonarium_jastrzebie_zdroj_(5).jpg
342_carbonarium_jastrzebie_zdroj_(6).jpg
830_carbonarium_jastrzebie_zdroj_(7).jpg
177_carbonarium_jastrzebie_zdroj_(8).jpg
528_carbonarium_jastrzebie_zdroj_(9).jpg
174_carbonarium_jastrzebie_zdroj_(10).jpg
123_carbonarium_jastrzebie_zdroj_(11).jpg
165_carbonarium_jastrzebie_zdroj_(12).jpg
140_carbonarium_jastrzebie_zdroj_(13).jpg
217_carbonarium_jastrzebie_zdroj_(14).jpg
353_otwarcie_carbonarium_(1).jpg
866_otwarcie_carbonarium_(2).jpg
184_otwarcie_carbonarium_(3).jpg
487_otwarcie_carbonarium_(4).jpg
990_otwarcie_carbonarium_(5).jpg
611_otwarcie_carbonarium_(6).jpg
219_otwarcie_carbonarium_(7).jpg
712_otwarcie_carbonarium_(8).jpg
338_otwarcie_carbonarium_(9).jpg
115_otwarcie_carbonarium_(10).jpg
640_otwarcie_carbonarium_(11).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka