• +48 502 21 31 22

Poprzedni tydzień był najcieplejszym w historii

Ukraińska stacja polarna Wiernadski na Antarktydzie zarejestrowała w lipcu temperaturę 8,7°C, co jest nowym rekordem na tym obszarze.

Poprzedni tydzień był najcieplejszym w historii

Ze wstępnych obliczeń Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) wynika, że ubiegły tydzień był najcieplejszy w historii pomiarów na świecie. – Najgorętszy tydzień w historii nastąpił po najgorętszym w historii czerwcu, z bezprecedensowymi temperaturami powierzchni morza i rekordowo niskim zasięgiem lodu morskiego na Antarktydzie – alarmuje WMO.

W ostatnich tygodniach ekstremalnie wysoką temperaturę rejestrowano na całym świecie. W Indiach w czerwcu z powodu wysokich temperatur zmarło niemal 100 osób. Gorąco było w południowej części Stanów Zjednoczonych, w Chinach temperatury przekroczyły 35°C, w północnej Afryce słupki termometrów wskazują nawet 50°C, a w Wielkiej Brytanii czerwiec był najcieplejszy w historii. Z kolei na Antarktydzie ukraińska stacja polarna Wiernadski na wyspie Galindez zarejestrowała w lipcu temperaturę 8,7°C, co jest nowym rekordem na tym obszarze.

Christopher Hewitt, dyrektor WMO ds. usług klimatycznych, przypomniał, że rozpoczęło się zjawisko El Niño, które wiąże się z podwyższonymi temperaturami w równikowej części Pacyfiku. – Będzie to w rezultacie prowadzić do wzrostu temperatur i fal upałów zarówno na lądzie, jak i w oceanach. Znajdujemy się na niezbadanym terytorium i możemy spodziewać się kolejnych rekordów, a skutki El Niño rozciągną się do 2024 r. To niepokojąca wiadomość dla naszej planety – podkreślił.

Deke Arndt, dyrektor amerykańskiego rządowego Narodowego Centrum Prognoz Środowiskowych, wyjaśnił, że "spowodowane przez człowieka zmiany klimatu są dla globalnych temperatur jak ruchome schody jadące w górę". – Natomiast El Niño to moment, kiedy ktoś, kto jedzie tymi ruchomymi schodami, wysoko podskakuje – powiedział.

Międzynarodowy zespół naukowców ze Szwajcarii, Francji i Hiszpanii zbadał wpływ wysokich temperatur na śmiertelność w Europie. Z opublikowanego w piśmie "Nature" artykułu wynika, że w ubiegłym roku upały były przyczyną ponad 60 tys. zgonów. Badacze wskazali, że uruchomione przez liczne rządy plany ochrony ludności przed upałami były tylko częściowo skuteczne.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka