• +48 502 21 31 22

Kobiety na ścieżce kariery wciąż napotykają wiele barier i stereotypów

Ponad połowa ankietowanych wskazała, że ich płeć była przesłanką do gorszego traktowania w miejscu pracy. Podobny odsetek uważa, że kobietom stawia się wyższe wymagania niż mężczyznom.

Kobiety na ścieżce kariery wciąż napotykają wiele barier i stereotypów

Kobiety stanowią prawie 52% społeczeństwa w Polsce i 63% absolwentów studiów wyższych, jednak na najwyższych szczeblach korporacyjnej hierarchii wciąż są mniejszością. Na koniec 2022 r. udział pań w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek giełdowych ledwo przekroczył 17% i tylko trzy spośród tych spółek miały kobietę prezeskę.

Kobiety wciąż nie mają równych szans na awans i rozwój w porównaniu z mężczyznami na podobnych stanowiskach, a jednocześnie stawia się im wyższe wymagania niż mężczyznom – oceniła połowa respondentek badania przeprowadzonego przez 30% Club Poland wspólnie z UN Global Compact Network Poland. Wynika z niego też, że kobiety często stykają się w miejscu pracy z gorszym traktowaniem ze względu na płeć, wiek albo sytuacją rodzinną, słyszą częste komentarze dotyczące swojego wyglądu albo stereotypowe stwierdzenia o tym, że „kobietami nawet w pracy rządzą hormony”.

Opublikowany z okazji Dnia Kobiet raport „Niech nas usłyszą! Głos kobiet w korporacjach” bazuje na odpowiedziach ponad 4,2 tys. aktywnych zawodowo pań o zróżnicowanej sytuacji rodzinnej, w różnym wieku, zajmujących różne stanowiska i pracujących w odmiennych sektorach. 95% z nich okazało się mieć wyższe wykształcenie. Wyniki badania pokazują, że w kwestii równouprawnienia na rynku pracy Polska ma jeszcze bardzo wiele do nadrobienia.

Awans i sukces zawodowy są ważne dla 91,1% pytanych kobiet. Ponad 3/4 respondentek oceniło, że kobietom zależy na nich tak samo jak mężczyznom. Prawie połowa była też zainteresowana karierą na najwyższych szczeblach korporacyjnej hierarchii, co przeczy stereotypowi, że panie wolą zajmować mniej eksponowane stanowiska. Badanie pokazało również, że kobiety nie odmawiają awansów – 70,4% nigdy sama z niego nie zrezygnowała, a te, którym się to zdarzyło, wskazywały najczęściej na powody rodzinne.

Jednocześnie ponad połowa ankietowanych wskazała, że ich płeć była przesłanką do gorszego traktowania w miejscu pracy. Najczęściej chodziło o zachowania oceniające kobiety. 68% respondentek przyznało, że regularnie spotykały się z komentarzami dotyczącymi ich wyglądu, zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi. Okazało się też, że stereotypy dotyczące kobiet są wciąż żywe. Tylko 0,8% badanych nigdy nie zetknęło się z żadnym z analizowanych w badaniu stereotypów. Około połowa „bardzo często” lub „często” mierzyła się ze stereotypowymi stwierdzeniami, że „ambitne kobiety są trudne do współpracy” albo że „kobietami nawet w pracy rządzą emocje/hormony”. Podobnie częsty okazał się też stereotyp mówiący, że „kobiety nie radzą sobie w sprawach technicznych”. Ponad 1/4 ankietowanych kobiet zetknęła się też z uporczywym przerywaniem i brakiem możliwości dojścia do głosu, a co czwarta respondentka skarżyła się na ignorowanie zgłaszanych przez nią pomysłów. Prawie co trzecia z uczestniczek badania była pomijana przy awansach i premiach. Co trzecia kobieta wskazywała również, że powodem gorszego traktowania jest ich sytuacja rodzinna, przy czym częściej dotyczyło to matek, zwłaszcza tych z dziećmi w wieku do trzech lat.

45,7% badanych oceniło, że kobiety w ich branży nie mają równych szans na awans czy rozwój w porównaniu z mężczyznami na podobnych stanowiskach. Jednocześnie 55,7% uważa, że kobietom stawia się wyższe wymagania niż mężczyznom.

Kobiety zapytane o to, jakie rozwiązania pomogłyby im podjąć się nowych wyzwań i sięgnąć po wyższe szczeble hierarchii korporacyjnej, najczęściej wskazywały wyższe wynagrodzenie albo wynagrodzenie za dodatkowe obowiązki (70,9%.). Kolejne dwie najczęściej wskazywane odpowiedzi dotyczyły elastycznego czasu i miejsca pracy (55% i 58%). Panie wskazywały również na możliwość szkoleń.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka