• +48 502 21 31 22

Wszystkie nowe budynki w UE mają być bezemisyjne

Od 2028 r. tam, gdzie to możliwe i uzasadnione ekonomiczne, wszystkie nowe budynki powinny być wyposażone w urządzenia w technologiach solarnych.

Wszystkie nowe budynki w UE mają być bezemisyjne

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE) przegłosowała projekt rewizji dyrektywy o efektywności energetycznej budynków. Projekt przewiduje, że od 2028 r. wszystkie nowe budynki w UE mają być zeroemisyjne, a budynki publiczne mają spełniać ten warunek już od 2026 r. Komisja przyjęła rewizję stosunkiem głosów 49 do 18, przy 6 głosach wstrzymujących się. Cały Parlament Europejski powinien głosować projekt w połowie marca.

Według szacunków KE sektor budynków odpowiada za 36% emisji gazów cieplarnianych. Od 2028 r. tam, gdzie to możliwe i uzasadnione ekonomiczne, wszystkie nowe budynki powinny być wyposażone w urządzenia w technologiach solarnych, natomiast dla budynków poddawanych remontom i renowacji termin ten to 2032 r. Komisja zdecydowała też, że od 2035 lub 2040 r. – w zależności od decyzji Komisji Europejskiej – ma obowiązywać całkowity zakaz używania paliw kopalnych do ogrzewania budynków nowych i podlegających odpowiednio głębokiej renowacji.

Wprowadzone mają również być świadectwa charakterystyki energetycznej budynków, które przyczynią się do ujednolicenia standardów i spójnego podejścia do klas energetycznych – od A do G, gdzie w klasie G znajduje się 15% najbardziej nieefektywnych budynków w danym kraju. Komisja ITRE proponuje też ścieżki poprawy klas energetycznych – do 2030 r. budynki mieszkalne powinny osiągnąć klasę E, a do 2033 r. – klasę D. W przypadku budynków niemieszkalnych i publicznych modernizacja powinna nastąpić szybciej – odpowiednio do 2027 i 2030 r.

W raporcie „Rozpakowujemy RePowerEU. Kierunek na zdrowe i przyjazne energetycznie domy” PORT PC i Instytut Reform szacują, że w Polsce na 6,3 mln budynków jednorodzinnych 1,7 mln z nich nie ma żadnej izolacji cieplnej ścian, a kolejnych 347 tys. ma bardzo niski standard ocieplenia. Roczny koszt ogrzania domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m² waha się od 1,4 tys. zł – przy wykorzystaniu fotowoltaiki, pompy ciepła i w wysokim standardzie energetycznym – do nawet do 32 tys. zł przy grzejnikach, kotle elektrycznym i niskim standardzie energetycznym.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka