• +48 502 21 31 22

Kolejny rok ze wzrostem ubezpieczonych cudzoziemców

Obcokrajowcy stanowią ok. 6,5% wszystkich ubezpieczonych w ZUS. W najbliższych miesiącach liczba pracowników, którzy nie mają polskiego obywatelstwa, będzie rosła.

Kolejny rok ze wzrostem ubezpieczonych cudzoziemców

W grudniu 2022 r. liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła w Polsce 1,63 mln. To wzrost o 191,7 tys. w stosunku do stycznia 2022 r.

– Kolejny rok obserwujemy wzrost liczby pracujących cudzoziemców w naszym kraju. Stanowią oni ok. 6,5% wszystkich ubezpieczonych. Historyczną barierę miliona ubezpieczonych obcokrajowców przekroczyliśmy latem tego roku – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Nasze dane na temat cudzoziemców pokazują, że polski rynek pracy staje się coraz bardziej atrakcyjny dla obcokrajowców. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach liczba pracowników, którzy nie mają polskiego obywatelstwa, będzie rosła. To z kolei przełoży się na lepszą kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – dodaje szefowa ZUS.

– Cieszy również to, że pomimo trudnej sytuacji na rynku nie widzimy masowego ubytku liczby płatników składek. W grudniu zanotowaliśmy 2,640 mln płatników w ubezpieczeniu emerytalnym. Jest to o 33 tys. więcej niż w grudniu 2021 r. – podała prof. Uścińska. Zaznaczyła, że ZUS stale będzie monitorował liczbę płatników składek. – Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji związanej z inflacją – zaznaczyła prezes ZUS.

Liczba osób ubezpieczonych ogółem zarejestrowanych w ZUS na koniec 2022 r. wynosiła ok. 15,9 mln i była większa o 244,4 tys. w porównaniu do stycznia 2022 r.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka