• +48 502 21 31 22

Budownictwo coraz bardziej "zielone". Pomagają w tym nowoczesne technologie

Prawie 75% budynków w Europie wykazuje niską efektywność energetyczną, a budownictwo wciąż emituje więcej CO2 niż jakikolwiek inny sektor gospodarki.

Budownictwo coraz bardziej "zielone". Pomagają w tym nowoczesne technologie

80% z prawie 2,5 tys. liderów biznesowych na całym świecie, którzy wzięli udział w badaniu Forrester i Johnson Control, stwierdziło, że wdrażanie lub dopracowanie inicjatyw zrównoważonego rozwoju w ich organizacjach to główny cel na najbliższy rok. Dla 70% z nich główną motywacją są klienci.

Jest to szczególnie widoczne w sektorze budownictwa. W 2021 r. inwestycje w efektywność energetyczną budynków były większe o 16% rok do roku i osiągnęły wartość 237 mld USD. Pozytywny efekt został jednak zniwelowany przez duży przyrost budowanej powierzchni, przez co zapotrzebowanie na energię dla systemów ogrzewania, chłodzenia, oświetlenia i urządzeń w budynkach wzrosło o ok. 4%.

Według raportu „Odpowiedzialne inwestycje, ESG w na rynku nieruchomości” prawie 75% budynków w Europie wykazuje niską efektywność energetyczną, a budownictwo wciąż emituje więcej CO2 niż jakikolwiek inny sektor gospodarki. Dodatkowo rachunki za prąd i gaz w 2022 r. na Starym Kontynencie wzrosły już prawie dwukrotnie. Za szybszą zmianą w kierunku ekologii na rynku nieruchomości odpowiadać będzie przede wszystkim finansowy, a nie środowiskowy aspekt energooszczędności.

– Dostrzegamy coraz większe zainteresowanie tzw. zielonymi technologiami w budownictwie. Nie chodzi tylko o takie „tradycyjne” rozwiązania, jak systemy oszczędzające wodę czy też odzyskujące ciepło. Standardem stała się coraz bardziej zaawansowana automatyka budynkowa, dzięki której w pomieszczeniu, z którego nie korzystamy, gaśnie światło albo temperatura w środku dostosowywana jest do pory dnia i warunków na zewnątrz. Co istotne, nie są to już rozwiązania z półki o nazwie „fanaberie i PR”. Technologia stała się powszechna, łatwiej dostępna, a jej efekty bardziej namacalne – mówi Tomasz Zieliński z biznesu Elektryfikacji ABB w Polsce. Jak podkreśla, właściciele nieruchomości w większej skali zaczynają też korzystać z dobrodziejstw cyfryzacji, inwestując w rozwiązania, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ale dają realne korzyści w postaci zaoszczędzonych kilowatów.

Przykładowo jeden z nowych biurowców w Warszawie w szerokim zakresie korzysta z technologii chmury obliczeniowej. Najważniejsze urządzenia zasilające połączono z systemem analityki i predykcji, który może monitorować rozdział energii elektrycznej oraz zużycie mediów. System umożliwia tworzenie modeli analityki, które pozwalają m.in. wykrywać wzmożony pobór energii czy wyciek wody. Korzystając z informacji zgromadzonych przez system, operator może przewidzieć, jak będzie wyglądało zużycie energii w przyszłości, biorąc pod uwagę nawet takie czynniki jak pogoda i wzrost obciążenia pochodzącego z klimatyzatorów.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka