• +48 502 21 31 22

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów jednorazowego użytku już wkrótce

Ilość odpadów w oceanach i morzach stale rośnie, a produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych stanowią 50% z nich.

Zakaz sprzedaży plastikowych produktów jednorazowego użytku już wkrótce

Pod koniec marca 2019 r. Parlament Europejski zatwierdził zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Polski rząd dopiero w miniony wtorek przyjął projekt dostosowujący polskie prawo do tych regulacji. Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i innych ustaw. Nowe przepisy mają na celu zmniejszenie ilości odpadów, które powstają z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych obecnych w środowisku naturalnym.

Ilość odpadów w oceanach i morzach stale rośnie, a produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych stanowią 50% z nich. Plastikowe śmieci mają negatywny wpływ na wiele gatunków, które występują w środowisku morskim, takich jak żółwie, wieloryby, ptaki oraz niektóre gatunki ryb bądź skorupiaków. Zwierzęta giną zaplątane w odpady albo mylą je z pożywieniem, przez co finalnie tworzywa sztuczne mogą trafić do łańcucha pokarmowego człowieka. Ponadto odpady morskie z plastiku mają negatywny wpływ na takie rodzaje działalności jak turystyka, rybołówstwo czy żegluga. Dochodzi również do utraty wartościowego materiału, który staje się odpadem, mimo że mógłby zostać ponownie wprowadzony do gospodarki.

Zgodnie z nowymi przepisami zakazane będzie wprowadzanie do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Wprowadzony zostanie także obowiązek umieszczania na produktach informacji dotyczących m.in. obecności tworzyw sztucznych, a także o wynikającym z tego negatywnym wpływie na środowisko, tj. zaśmiecania lub innych nieodpowiednich sposobach unieszkodliwiania odpadów w przypadku niniejszych artykułów. Dotyczy to m.in. chusteczek nawilżanych, podpasek higienicznych, wyrobów tytoniowych z filtrami oraz kubków na napoje.

W przyjętym przez rząd projekcie podano listę produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych objętych zakazem wprowadzania do obrotu. Są to:
- patyczki higieniczne, z wyjątkiem patyczków przeznaczonych do celów medycznych,
- sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki),
- talerze,
- słomki, z wyjątkiem słomek przeznaczonych do celów medycznych,
- mieszadełka do napojów,
- patyczki mocowane do balonów i służące do tego, by balony się na nich opierały, w tym mechanizmy tych patyczków, z wyjątkiem balonów do użytku przemysłowego lub innych profesjonalnych zastosowań, które to balony nie są rozprowadzane wśród konsumentów,
- pojemniki na posiłki wykonane z polistyrenu ekspandowanego,
- wykonane z polistyrenu ekspandowanego pojemniki na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka,
- wykonane z polistyrenu ekspandowanego kubki na napoje, w tym ich zakrętki i wieczka.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka