• +48 502 21 31 22

Rafamet dostarczy maszyny firmom z Europy i Azji

Spółka z Kuźni Raciborskiej podpisała umowy na dostawy maszyn dla klientów z Francji, Chin oraz Bułgarii.

Rafamet dostarczy maszyny firmom z Europy i Azji

Europejskie i azjatyckie firmy z sektora kolejowego niedługo zostaną wzbogacone o nowe maszyny wyprodukowane w Kuźni Raciborskiej. Tokarki Rafamet S.A. zasilą zakłady i warsztaty naprawcze we Francji, Chinach i Bułgarii.

Rafamet jest obecny na francuskim rynku już od lat 70. ubiegłego wieku. Obecnie pracuje tam ponad 50 obrabiarek wyprodukowanych w Kuźni Raciborskiej. W ciągu kilkunastu ostatnich lat firma dostarczyła różne modele swoich maszyn do wielu publicznych i niemal wszystkich zakładów całego prywatnego sektora kolejowego we Francji. W listopadzie Rafamet otrzymał zamówienie z francuskiej firmy Sogeefer na dostawę obrabiarki UFB 125 N. To już druga tokarka Rafameru zamówiona przez to przedsiębiorstwo. Pierwsza została dostarczona w 2005 r. i nadal jest eksploatowana. Wysyłka najnowszej maszyny planowana jest na styczeń 2024 r. – Tokarka zostanie zainstalowana w zakładzie firmy usytuowanym we wschodniej części Francji. Przedsiębiorstwo Sogeefer zajmuje się budową, modernizacją oraz naprawą wagonów towarowych i należy do francuskiego kolejowego sektora prywatnego. Obrabiarka będzie dostarczona w ramach rozbudowy zakładu – wyjaśnia Iwona Janecka, kierownik sprzedaży w Rafamet S.A.

Zamówiona obrabiarka z napędem ciernym przeznaczona jest do wydajnej i precyzyjnej regeneracji kół oraz tarcz hamulcowych zestawów kołowych wymontowanych z pojazdów szynowych. Nad tym projektem spółka z Kuźni Raciborskiej pracowała już od kilku miesięcy. – Na wybór oferty Rafametu wpłynęła jakość proponowanych rozwiązań technicznych oraz zadowolenie nabywcy z użytkowanej od 17 lat, pierwszej zakupionej przez niego obrabiarki Rafametu – podkreśla Iwona Janecka.

Z kolei swoją obecność na rynku chińskim Rafamet zaznaczył przed 1989 r. Kolejno, po zmianach ustrojowych na świecie, a także dzięki rozwojowi przedsiębiorstwa, spółka wkroczyła ponownie do Chin w 2008 r. Od tamtej pory dostarczył i zainstalował tam maszyny, które pracują m.in. w metrze w Pekinie, Nankinie, Ningbo, Kantonie, Shaoxing, Hong Kongu oraz w firmach kolejowych w Czengdu, Qingdao, Czangczun i kilku innych lokalizacjach.

Niedawno firma zawarła umowę na dostawę kolejnej maszyny, która będzie pracować w Chinach. Odbiorcą jest chińska firma KNT Technology. – Zamówiona przez naszego agenta handlowego maszyna jest już kolejną, którą dostarczymy temu podmiotowi. Dostarczona tokarka będzie tym razem obrabiać zestawy pojazdów w warsztacie linii 8 metra w mieście Xi'an – wyjaśnia Krzysztof Pestkowski, kierownik sprzedaży. – Pozyskanie tego kontraktu nie należało do najłatwiejszych. Chiński sektor kolejowy jest niezwykle nowoczesny i szybko rozwijający się, a co za tym idzie, jest również bardzo wymagający. Jednak dzięki naszym kompetencjom, technologiom oraz znajomości rynku chińskiego otrzymaliśmy to zamówienie. Już niebawem kolejne dwie maszyny wyprodukowane w Kuźni Raciborskiej w 2022 r. będą przekazane do eksploatacji chińskim nabywcom – dodaje.

Po kilkuletniej przerwie Rafamet wraca na Bałkany. Tokarka podtorowa z Kuźni Raciborskiej będzie pracować w prywatnym zakładzie remontu taboru szynowego w Bułgarii. W odróżnieniu od wcześniej omawianych zamówień zlecenie z Bułgarii dotyczy nowego gracza w branży. – Cieszymy się z powrotu na bułgarski rynek po kilku latach pewnego zastoju. Tym bardziej, że teraz klientem jest firma prywatna, która dopiero rozpoczyna działalność w sektorze kolejowym – mówi Paweł Michalewski, dyrektor handlowy Rafametu. Przedmiotem dostawy będzie podtorowa tokarka kołowa do regeneracji profilu jezdnego kół, głównie lokomotyw a nabywcą jest firma LVZ z Ruse. – Zdobycie zaufania nowego klienta jest niezwykle cenne, a bardzo pomocne było wsparcie, które otrzymaliśmy ze strony placówki Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sofii, a szczególnie p. Krzysztofa Przyłuckiego, kierownika zagranicznego biura handlowego – przyznaje Paweł Michalewski.

– Zagraniczne Biura Handlowe PAIH obserwują zmiany zachodzące na rynkach światowych, zwłaszcza pod kątem ewentualnych bilateralnych inwestycji. Ponadto organizujemy spotkania oraz misje handlowe dla polskich firm z potencjalnymi partnerami. Stwarzamy okazje biznesowe, dostarczamy informacje na temat prowadzonych i planowanych projektów oraz wskazujemy, z jakich narzędzi wspierających rozwój biznesu w regionie mogą skorzystać polscy inwestorzy. Odpowiadamy na ich potrzeby, co potwierdza udzielone wsparcie Rafamet S.A. - mówi Krzysztof Przyłucki, kierownik biura handlowego PAIH w Sofii.

fot. Rafamet
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka