• +48 502 21 31 22

OZE wyprzedzą węgiel do 2025 r.

Do korzystania z odnawialnych źródeł w ostatnim czasie motywują obawy o bezpieczeństwo energetyczne spowodowane wojną w Ukrainie oraz ceny importowanych paliw kopalnych.

OZE wyprzedzą węgiel do 2025 r.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w ciągu najbliższych pięciu lat na świecie zainstalowanych zostanie 2400 GW mocy w odnawialnych źródłach energii. To tyle samo, co w ciągu ostatnich 20 lat.

– Globalny kryzys energetyczny przyspiesza instalację odnawialnych źródeł energii, a całkowity wzrost ich mocy na całym świecie ma się niemal podwoić w ciągu najbliższych pięciu lat, wyprzedzając przy okazji węgiel jako największe źródło wytwarzania energii elektrycznej i zachowując szansę ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C – ocenia IEA w swoim ostatnim raporcie pt. "Renewables 2022".

Do korzystania z OZE w ostatnim czasie motywują obawy o bezpieczeństwo energetyczne spowodowane wojną w Ukrainie oraz ceny importowanych paliw kopalnych. – Oczekuje się, że w latach 2022-2027 globalna moc energii odnawialnej wzrośnie o 2400 GW, czyli o tyle, ile wynosi cała dzisiejsza moc energetyczna Chin – podkreślają autorzy raportu.

Wzrost ten jest o 30% wyższy niż ten prognozowany rok temu. Raport stwierdza, że źródła odnawialne będą odpowiadać za ponad 90% globalnej ekspansji energii elektrycznej w ciągu najbliższych pięciu lat, wyprzedzając węgiel i stając się największym źródłem energii elektrycznej na świecie na początku 2025 r. – To wyraźny przykład na to, jak obecny kryzys energetyczny może być historycznym punktem zwrotnym w kierunku czystszego i bardziej bezpiecznego systemu energetycznego. Dalsze przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii ma kluczowe znaczenie dla utrzymania otwartych drzwi do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 °C – komentuje Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA.

Ilość mocy odnawialnych dodanych w Europie w okresie 2022-27 ma być dwukrotnie wyższa niż w poprzednim pięcioletnim okresie, napędzana połączeniem obaw o bezpieczeństwo energetyczne i ambicji klimatycznych. Jeszcze szybszy rozwój energii wiatrowej i słonecznej mógłby zostać osiągnięty, gdyby państwa członkowskie Unii Europejskiej szybko wdrożyły szereg polityk, w tym usprawniły i skróciły terminy wydawania pozwoleń. Poza Europą korekta w górę wzrostu energii odnawialnej na następne pięć lat jest napędzana przez Chiny, Stany Zjednoczone i Indie, które wprowadzają reformy regulacyjne i rynkowe szybciej niż wcześniej planowano. W latach 2022-2027 Chiny mogą być odpowiedzialne za prawie połowę nowych przyrostów mocy w energetyce odnawialnej na świecie.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka