• +48 502 21 31 22

Co piąty pracownik czuje się zmęczony jeszcze przed pracą

Zmęczenie przekładające się na utratę produktywności pracowników kosztuje firmy 136,4 mld dolarów rocznie.

Co piąty pracownik czuje się zmęczony jeszcze przed pracą

Co piąty polski pracownik przynajmniej kilka razy w tygodniu czuje się zmęczony jeszcze przed rozpoczęciem pracy, a co dziesiąty deklaruje mniejsze zaangażowanie w obowiązki służbowe. Prawie połowa przeniosłoby się do innej firmy, gdyby ta oferowała im wellbeing na wyższym poziomie.

Jak wynika z raportu pt. „Zmęczeni, obojętni, niezaangażowani. Postpandemiczne potrzeby pracowników” Benefit Systems, obecna sytuacja z Polsce i na świecie czy problemy ze zbudowaniem równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym poważnie odbijają się na samopoczuciu pracowników. 35% pracowników przynajmniej kilka razy w tygodniu czuje się przemęczona po pracy, a 19% takie uczucie towarzyszy jeszcze przed jej rozpoczęciem. Taka sytuacja zwiastuje większe prawdopodobieństwo wystąpienia wypalenia zawodowego.

– Te dane w oczywisty sposób należy łączyć z wypaleniem zawodowym. W procesie wypalenia zmęczenie jest jednym z bardziej dotkliwych objawów. Bez względu na ilość podejmowanych prób odpoczynku, zniwelowania zmęczenia, nie udaje się osiągnąć odprężenia. W tym przypadku zmęczenie utrzymuje się stale i zawsze towarzyszy mu poczucie porażki. Jest to związane z wieloma przeciążeniami, brakiem energii, złą organizacją pracy i pogorszeniem stanu zdrowia – komentuje dr Elżbieta Lisowska, ekspert w zakresie stresu organizacyjnego i wypalenia zawodowego z Uniwersytetu SWPS. 

12% respondentów przyznaje się do mniejszego zaangażowania w obowiązki służbowe nawet kilka razy w tygodniu, a 14% wyraża się o swojej pracy w negatywny sposób nawet kilka razy w tygodniu.

Jak podaje Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, zmęczenie przekładające się na utratę produktywności pracowników kosztuje firmy 136,4 mld dolarów rocznie. Z kolei z raportu Mercer Global wynika, że 49% pracowników przeniosłoby się do innej firmy, gdyby ta oferowała im wellbeing na wyższym poziomie. To ważne informacje dla pracodawców, szczególnie w czasach, kiedy coraz trudniej utrzymać cennych pracowników.

Jak tłumaczy dr Lisowska, pracując w systemie pięciodniowym, w weekend podejmujemy próby odpoczynku i tym samym zaburzamy dotychczasowy rytm. – W efekcie po weekendzie czujemy się dodatkowo zmęczeni – można powiedzieć, że z początkiem tygodnia pracownicy często czują się tak, jakby właśnie zmienili strefę czasową. Być może nie lubimy poniedziałków właśnie dlatego, że zazwyczaj towarzyszą im odczucia podobne do jet lagu – dodaje. 

Jak pokazuje raport Human Power „Zmęczeni zmęczeniem. Raport o kondycji pracowników polskich organizacji”, 41% badanych stwierdza, że czas wolny zdecydowanie nie przynosi im odpoczynku. Jedynie 13% odczuwa wypoczęcie po weekendzie czy kilkudniowym urlopie.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka