• +48 502 21 31 22

Rząd chce zmotywować Ukraińców do pracy

Polska jest nadal liderem, jeśli chodzi o pomoc dla uchodźców spośród wszystkich krajów europejskich, a zdecydowana większość Ukraińców rozwiązuje kwestie mieszkaniowe na własny koszt.

Rząd chce zmotywować Ukraińców do pracy

Rząd zapowiedział, że nowelizuje specustawę o pomocy dla obywateli Ukrainy, która przewiduje m.in., że uchodźcy będą partycypować w kosztach swojego zakwaterowania w Polsce.

Od stycznia 2023 r. planowane jest wprowadzenie 100% odpłatności za przebywanie w miejscach zbiorowego zakwaterowania, np. w hostelach czy akademikach. Dotyczy to wszystkich osób, które są w stanie utrzymać siebie i swoją rodzinę – od nowego roku będą musiały pokrywać połowę kosztów utrzymania, na początek przez 3 miesiące. Jeśli po trzech miesiącach nie podejmą pracy i nadal nie będą w stanie wynająć mieszkania i opuścić ośrodka, będą musiały pokrywać już 100% kosztów. Ma to zmotywować uchodźców do jak najszybszego podjęcia pracy w Polsce. Rząd planuje również zamrożenie świadczeń socjalnych dla osób, które je pobierają w Polsce, ale faktycznie mieszkają w Ukrainie. 

Centrum analityczne międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal sprawdziło, w jakich mieszkaniach i na czyj koszt mieszkają Ukraińcy. Obecnie 52% z nich mieszka w mieszkaniach, a 18% w akademikach lub hostelach. 10% respondentów wynajęło mieszkanie, tyle samo korzysta z gościnności udzielonej przez Polaków w ich domach. 6% mieszka w internatach lub ośrodkach wypoczynkowych, a 4% w hotelach.

Na pytanie kto płaci za ich mieszkania, 58% respondentów odpowiedziało, że wynajmuje mieszkanie na własny koszt, kolejne 22% ma zapewnione mieszkanie przez pracodawców. 10% respondentów ma mieszkanie opłacone przez rządowy program azylowy. Tylko 5% żyje na koszt państwa, a 5% z pomocą organizacji pozarządowych. 

– Polska jest nadal liderem, jeśli chodzi o pomoc dla uchodźców spośród wszystkich krajów europejskich, a my widzimy, że zdecydowana większość Ukraińców rozwiązuje kwestie mieszkaniowe na własny koszt. Najbardziej opłacalną opcją jest zakwaterowanie na koszt firmy. Polscy pracodawcy konkurują ze sobą o Ukraińców, więc starają się stworzyć jak najbardziej komfortowe warunki dla swoich pracowników. Nawet jeśli jest to hostel czy akademik, to w większości przypadków takie mieszkania są w odpowiednim standardzie – wyjaśnia Anna Dzhobolda, dyrektorka departamentu rekrutacji międzynarodowych agencji zatrudnienia Gremi Personal. – Decyzja, że uchodźcy będą musieli płacić za lokum, jest trudna, ale rozumiem tok myślenia rządzących, że chcą dać bodziec Ukraińcom aby poszli do pracy, jeśli mogą to robić. Jest to ważne dla polskiej gospodarki i budżetu, a także dla Ukrainy, ponieważ ponad 70% pracujących Ukraińców wysyła pieniądze na Ukrainę – dodaje.

Czytaj także: Od października coraz więcej Ukraińców wjeżdża do Polski

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka