• +48 502 21 31 22

Połowa Polaków nie słyszała o uregulowaniu pracy zdalnej

65% ankietowanych uważa, że praca zdalna, która może być wykonywana w dowolnym wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą miejscu, jest rozwiązaniem dobrym.

Połowa Polaków nie słyszała o uregulowaniu pracy zdalnej

Na przełomie 2022 i 2023 r. w życie ma wejść nowelizacja Kodeksu pracy, a wśród zmian znajdzie się m.in. uregulowanie pracy zdalnej. 1/3 badanych uważa, że zmiany te powinny zostać wprowadzone dużo wcześniej, a podobna liczba osób pozytywnie ocenia planowaną nowelizację, jednak ponad połowa Polaków nic nie słyszała na ten temat.

Jak wynika z badania ClickMeeting, które objęło polskich pracowników i pracodawców, w przypadku tych pierwszych 40% uważa, że zmiany są dla nich korzystne, 13% mówi, że są one niekorzystne, a 48% osób przyznaje, że nie wie, co sądzić na ten temat. W odniesieniu do pracodawców 26% uważa, że zapowiadane przepisy są dla nich korzystne, 13% deklaruje, że są one niekorzystne, a 51% osób zaznaczyło odpowiedź “Nie wiem”.

Według 32% Polaków projekt nowelizacji Kodeksu pracy w odniesieniu do pracy zdalnej powinien być wprowadzony wcześniej. 44% badanych nie ma na ten temat zdania, 9% uważa, że nowe przepisy powinny pojawić się później, a 16% ankietowanych jest zdania, że to odpowiedni czas.

52% Polaków zadeklarowało, że nie słyszało nic na ten temat zapowiadanej nowelizacji, a 22% badanych nie jest pewnych, czy takie informacje do nich dotarły. O zmianach słyszało 26% Polaków.

– Rynek pracy w ciągu ostatnich kilku lat zmienił się nie do poznania. Praca zdalna i hybrydowa to dziś modele absolutnie powszechne i normalne. Dlatego najwyższy czas, aby prawo dostosowało się do nowej rzeczywistości, w której się znajdujemy. Blisko 1/3 Polaków uważa, że praca zdalna to dobre rozwiązanie. Dane te pokazują, że chcemy pracować zdalnie i właśnie dlatego te zmiany są tak ważne – komentuje Sandra Kolańczyk, HR business partner ClickMeeting.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy pozytywnie ocenia 29% Polaków, natomiast negatywnie 10% badanych. 61% nie ma zdania. Jednocześnie aż 65% ankietowanych uważa, że praca zdalna, która może być wykonywana w dowolnym wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą miejscu, jest rozwiązaniem dobrym. 12% badanych uważa to za zły model, a 23% nie ma zdania.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka