• +48 502 21 31 22

Połowa Polaków zostaje w pracy dłużej, niż powinna

Nadgodziny nie przekładają się na wydajność pracowników – przepracowana osoba znacznie szybciej przestanie odczuwać satysfakcję ze swojej pracy.

Połowa Polaków zostaje w pracy dłużej, niż powinna

Ponad 25% Polaków pracuje za darmo od 6 do 10 godzin tygodniowo. To wzrost o ponad 6 pkt proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Jak wynika z badania „People at Work 2022: A Global Workforce View” firmy ADP przeprowadzonego wśród prawie 33 tys. pracowników z 17 krajów na całym świecie, w sumie ponad 55% polskich pracowników zostaje w pracy dłużej niż powinno. Rok temu było to 45,5%. 34% badanych Polaków jest skłonnych pracować więcej godzin i dni w tygodniu, jeżeli będzie się to wiązać z dodatkowym wynagrodzeniem.

W skali globalnej pracownicy każdego tygodnia wykonują średnio prawie ponad 8,5 godziny dodatkowej pracy. Średnia europejska pozostaje na nieco niższym poziomie i wynosi 7 godzin i 45 minut.

– Odbieranie telefonów czy pisanie maili poza godzinami pracy często w trakcie pandemii zaczęło przyjmować status normalności. Jednak nadgodziny nie przekładają się na wydajność pracowników. Praca poza wyznaczonymi godzinami prowadzi do chronicznego zmęczenia, wyższego poziomu stresu czy niechęci do wykonywania swoich obowiązków. Przepracowany pracownik znacznie szybciej przestanie odczuwać satysfakcję ze swojej pracy. Wypoczęty i pełen energii pracownik nie ma problemów z koncentracją i logicznym myśleniem, a dzięki temu jest bardziej efektywny – podkreśla Anna Barbachowska, dyrektorka HR w ADP Polska.

Według poprzedniej edycji badania Polacy pracowali średnio 5,5 godziny za darmo, natomiast w bieżącym roku średnia zwiększyła się do 5 godzin i 48 minut. – Niektórzy pracownicy w obawie o swoje zatrudnienie lub z powodu nakładanej na nich presji, lub chęci sprostania oczekiwaniom swoich przełożonych spędzają w firmie więcej czasu, niż wynika to z ich kontraktu. Takie zachowania nie powinny jednak być akceptowane. Pracodawcy powinno zależeć, żeby pracownik wykonywał swoje obowiązki w godzinach pracy, dzięki czemu uniknie on zestresowania i szybkiego wypalenia zawodowego – mówi ekspertka.

Częste nadgodziny mogą prowadzić do pracoholizmu. Według badań CBOS w 2019 r. zmagało się z nim 11% Polaków – to ponad 2,5 mln osób.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka