• +48 502 21 31 22

Rozwój turystyki lokalnej jednym z priorytetów Miasta Racibórz

W Urzędzie Miasta Racibórz podsumowano dotychczasowe działania dotyczące rozwoju turystyki i rozmawiano o planach na przyszłość.

Rozwój turystyki lokalnej jednym z priorytetów Miasta Racibórz

5 października w Urzędzie Miasta Racibórz odbyło się spotkanie wiceprezydenta Dawida Wacławczyka z przedstawicielami branży turystycznej reprezentującymi samorząd, organizacje i biznes, podczas którego podsumowano dotychczasowe działania mające na celu rozwój turystyki w mieście, omówiono relacje na płaszczyźnie "samorząd – biznes" oraz poświecono sporo uwagi planom na przyszłość.

Jak podkreśla urząd miasta, jednym z priorytetów Miasta Racibórz jest rozwój turystyki lokalnej i budowanie znaczącej marki turystycznej. Działania prowadzone w tym celu prowadzone są w oparciu o wiedzę ekspertów, a także przy dużej partycypacji organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i pasjonatów turystyki. Powstała m.in. Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności przy Szkole Podstawowej nr 18, która od samego początku przyciąga uczniów nie tylko z Raciborza, ale i okolicznych powiatów, ukończono też palisady w grodzie średniowiecznym na terenie Arboretum Bramy Morawskiej. Wspólnymi siłami Miasta Racibórz, Arboretum i Stowarzyszenia Drengowie znad Górnej Odry udało się utworzyć pełnowartościową atrakcję turystyczną dla pasjonatów historii i nie tylko.

Poczyniono także liczne inwestycje poprawiające funkcjonowanie i wygląd Arboretum Bramy Morawskiej, jak nowe mapy i oznakowanie, pochylnia do Zaczarowanego Ogrodu, nowa ścieżka kontemplacyjna, stojaki na rowery, wpisanie platformy widokowej do szlaku wież i platform widokowych Silesianka, liczne działania kulturalne jak np. Koncerty w Zaczarowanym Ogrodzie. Powstała toaleta w dzielnicy Obora, która posłuży odwidzającym Arboretum Bramy Morawskiej oraz Średniowieczny Gród. Na ukończeniu jest już prowadzona przez OSiR inwestycja na campingu, dzięki której w przyszłym sezonie będzie tam można zakwaterowac 50 osób w domkach, z których każdy posiadał będzie własną łazienkę.

Powołano do życia Punkt Informacji Turystycznej oraz utworzono Visit Racibórz – think-tank, dzięki któremu – jak podkreśla magistrat – podejście do turystyki w Raciborzu bardzo zyskało na jakości. Przy współpracy z ASP we Wrocławiu powstał chodnik historyczny przy skwerze Pieczki. W niecodzienny sposób przedstawia on ważniejsze momenty w histori miasta. W przestrzeni centrum miasta pojawił się również szlak „Racibórz retro” oraz dwa murale nawiązujące do historii konkretnych miejsc. Dzięki temu dawny Racibórz odkrywa przed przechodniami swoje tajmnice nawet podczas codziennych spacerów.

Wspólnie ze społeczną Inicjatywą Rowerową Bramy Morawskiej (pod kierownictwem Romana Wałacha) doprowadzono do końca uruchomienie legalnych ścieżek rowerowych na koronie zbiornika Racibórz Dolny. Ponadto: przeszkolono 19 nowych przewodników po Raciborzu, odbyła się akcja "Przewodnik czeka", Arboretum wzbogaciło swoją ofertę o usługi przewodnika, a także warsztaty oraz wprowadzono ofertę obsługi przewodnickiej po mieście przez Muzeum w Raciborzu (wraz z wieloma działaniami poprawiającymi jakość obsługi turysty w muzeum, między innymi zmiana godzin otwarcia, przewodnictwo w językach obcych). Wydano mapkę „Miejski Szlak Turystyczny”, która pozwala w prosty i czytelny sposób zlokalizować najlepsze atrakcje turystyczne Raciborza. W Raciborzu pojawiły się dwa profesjonalne Questy - Wyprawy Odkrywców. Jest to nowa forma gry miejskiej, która w ciekawy sposób angażuje jej uczestników w poznawanie Raciborza. Do tego urządzono szereg koncertów w nowych, atrakcyjnych turystycznie miejscach tj. na lewobrzeżnych bulwarach Odry oraz w Zaczarowanym Ogrodzie w Arboretum Bramy Morawskiej. Miasto Racibórz mocno zaangażowało się także w organizację i jest dziś jednym z liderów nakręcających Festiwal Górnej Odry. Miasto stara się wspierać organizację festiwali takie jak np. Odra Sup Cup, Raciborski Festiwal Militarno-Historyczny, Raciborski Festiwal Średniowieczny, Raciborski Festiwal Podróżniczy "Wiatraki" i inne.

Podczas spotkania zauważono, że akcja "Przewodnik czeka" ma w sobie duży potencjał i zasadne jest jej kontynuowanie. Podniesiono kwestię stworzenia scenariuszy wycieczek turystycznych dla odwiedzających miasto, by stać się bardziej dopasowanymi do potrzeb turystów. Tu zwrócono uwagę na uwzględnienie nowych atrakcji, które są ogromną wartością dodaną. Jako konieczność przedstawiono również wydawanie większej ilości wydawnictw zwartych i broszur turystycznych w różnych językach, tak by niezależnie od kraju pochodzenia turysta miał ochotę wracać do Raciborza.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka