Ranking najlepszych uczelni na świecie. Jak wypadły polskie uniwersytety?

Uniwersytet Warszawski znalazł się w pierwszej setce najlepszych uczelni wyższych w dziedzinie fizyki. Wysokie miejsca w innych dziedzinach udało się też uzyskać m.in. Politechnice Warszawskiej, Uniwersytetowi Jagiellońskiemu i Uniwersytetowi Przyrodniczemu we Wrocławiu.

Lista Szanghajska to prestiżowy ranking najlepszych uczelni wyższych na świecie organizowany rokrocznie przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. W najnowszej edycji polskim uniwersytetom udało się osiągnąć wysokie miejsca w kilku dziedzinach nauk ścisłych. Najlepszym wynikiem jest znalezienie się Uniwersytetu Warszawskiego w pierwszej setce listy w dziedzinie fizyki, a dokładnie wśród miejsc od 51. do 75. Konkretne lokaty ujawniane są jedynie w przypadku stu najlepszych uczelni świata ogółem, pozostałe rankingi podawane są w przedziałach po 50 lub 100.

Wysoką pozycję Uniwersytet Warszawski zajął też w dziedzinie matematyki, w przedziale od 101 do 150. W tej samej dziedzinie znalazł się Uniwersytet Jagielloński, zaliczając się do grona od 151 do 200 najlepszych uczelni. Krakowski uniwersytet zakwalifikował się jeszcze na miejscu od 101. do 150. w dziedzinie zdrowia publicznego.

Na liście znalazły się jeszcze cztery polskie uczelnie wyższe. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu w dziedzinie nauki i technologii żywności (101-150), Politechnika Warszawska w dziedzinie nauki o przyrządach i technologii (101-150), Akademia Górniczo-Hutnicza w dziedzinie metalurgii (151-200) oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w dziedzinie weterynarii (101-150).

Zgodnie z XXIII Rankingiem Szkół Wyższych Perspektywy 2022 najlepszą polską uczelnią wyższą został Uniwersytet Warszawski. W 2021 r. tym tytułem mógł pochwalić się Uniwersytet Jagielloński, który w 2022 r. zajął drugie miejsce. Podium w rankingu zamknęła Politechnika Warszawska. Na czwartym miejscu ex aequo znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Pozostałe miejsca zajęły następująco: Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Wrocławski oraz Politechnika Łódzka.

W przypadku szkół niepublicznych po raz drugi z rzędu na pierwszym miejscu znalazła się Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Drugi Uniwersytet SWPS w Warszawie, a trzecia – Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej.

Czytaj także: Informatyka, psychologia i zarządzanie wśród najpopularniejszych kierunków studiów

fot. freepik.com
oprac. /kp/