• +48 502 21 31 22

Ukraińcy szukają zatrudnienia w Polsce

Ukrainki, które przyjeżdżają do Polski, bardzo często mają jednak umiejętności nieadekwatne do potrzeb rynku.

Ukraińcy szukają zatrudnienia w Polsce

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 4,992 mln osób. 23 lipca do kraju z Ukrainy wjechało 23,9 tys. osób. Część ukraińskich imigrantów wraca już jednak do kraju. Tego samego dnia z Polski do Ukrainy odprawiono 27,2 tys., a od początku wojny – 3,072 mln osób.

Jak wynika z raportu "Uchodźcy z Ukrainy w Polsce" przeprowadzonego przez Studium Europy Wschodniej UW, 58% uchodźców zamierza wrócić na Ukrainę, a 29% planuje zostać w Polsce na stałe. Ponadto 63% Ukraińców planuje podjąć w Polsce pracę, a 20% chce się utrzymywać z własnych środków. Czytaj więcej: Ponad połowa uchodźców z Ukrainy planuje wrócić do kraju

Tylko w podkarpackich urzędach pracy do tej pory zostało zarejestrowanych 1661 obywateli Ukrainy. Z danych urzędu wynika, że dotychczas w regionie legalną pracę podjęło ok. 12,4 tys. Ukraińców. Spośród zarejestrowanych w urzędach Ukraińców do pracy zostało skierowanych 150 osób, na staż 372, na prace interwencyjne 76, a do robót publicznych – 40 osób. 711 przedsiębiorców z regionu zadeklarowało chęć zatrudnienia m.in. obywateli Ukrainy w sumie na niespełna 2 tys. stanowiskach pracy.

Poszukiwane są osoby z odpowiednimi uprawnieniami, w tym m.in. kierowcy, operatorzy koparko-ładowarek, wózków widłowych, jezdniowych i spawacze ze znajomością języka polskiego w stopniu podstawowym. Są też oferty kierowane głównie dla mężczyzn, natomiast dla kobiet oferty są przede wszystkim w branżach fizjoterapeutycznej, kosmetycznej, fryzjerskiej, gastronomicznej, hotelarskiej, rolniczo-sadowniczej, handlowej i krawieckiej. Ukrainki, które przyjeżdżają do Polski, bardzo często mają jednak umiejętności nieadekwatne do potrzeb rynku, również bariera językowa nie pozwala im podjąć pracy w ich zawodzie. Wiele z nich ma wyższe wykształcenie, jednak jest zmuszona do wykonywania najprostszych prac.

O skali ukraińskiej imigracji świadczą też dane dotyczące liczby urodzeń. Od początku wojny w Polsce urodziło się 3 tys. dzieci ukraińskich.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka