• +48 502 21 31 22

Popyt na pracowników będzie malał

Produkcja przemysłowa w ujęciu miesięcznym trzeci raz z rzędu odnotowuje spadek.

Popyt na pracowników będzie malał

Produkcja przemysłowa w czerwcu tego roku wzrosła o 10,4% w porównaniu z czerwcem 2021 r., a w porównaniu z majem spadła o 0,3% – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

– Produkcja przemysłowa w ujęciu miesięcznym trzeci raz z rzędu odnotowuje spadek. To kolejny wyraźny sygnał świadczący o spowolnieniu gospodarczym – komentuje Konfederacja Lewiatan. Analitycy dodali, że teraz trzeba poczekać na oficjalne dane dotyczące PKB za II i III kwartał 2022 r. – Znacznie szybciej będziemy jednak obserwować pogorszenie na rynku pracy. Zapewne niewielkie, ale jednak trzeba się liczyć z tym, że popyt na pracowników będzie w najbliższym czasie słabł – przewidują.

Według ekspertów czerwcowy wzrost produkcji przemysłowej o 10,4% rok do roku jest wynikiem wyraźnie niższym od oczekiwań ekonomistów, którzy prognozowali poziom 11,2%. – Na ten wzrost zapracowało w dużym stopniu górnictwo, które w skali rocznej urosło o ponad 25%, A to z kolei spowodowane jest zbliżającym się wielkimi krokami kryzysem energetycznym i wzmożonym zapotrzebowaniem na węgiel – wyjaśnili.

Jak przewidują analitycy Konfederacji Lewiatan, najbliższe miesiące będą trudne dla przemysłu. – Przede wszystkim odczuwamy wyraźnie zmniejszony popyt, który przekłada się na niższe niż zwykle zamówienia. Nadal mamy problemy z dostępnością komponentów i półproduktów. Przemysłowi będzie również ponownie ciążyło widmo ograniczeń aktywności gospodarczej związanej z kolejnymi wariantami koronawirusa – wskazują.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka