• +48 502 21 31 22

Co trzeci właściciel firmy myśli o tym, aby ją zamknąć

47% właścicieli firm obawia się negatywnego wpływu wojny na swoją firmę. Jednak największy wpływ na warunki prowadzenia biznesu w Polsce miała reforma systemu podatkowego wprowadzona z początkiem tego roku, czyli Polski Ład.

Co trzeci właściciel firmy myśli o tym, aby ją zamknąć

Prawie co trzeci przedsiębiorca myśli o zamknięciu swojej firmy, a co piąty o jej sprzedaży. Połowa chętnie zamieniłaby własną działalność gospodarczą na pracę na etacie. Poza wojną, rosnącą inflacją czy zerwanymi łańcuchami dostaw przedsiębiorcom sen z powiek spędza Polski Ład. 82% z nich przyznaje, że nie rozumie wprowadzonych w nim zmian, a podobny odsetek deklaruje, że w związku z reformą zwiększyły się ich obciążenia podatkowe.

– Największy niepokój powoduje w tej chwili ogromna zmienność przepisów i wzrost obciążeń, co idzie w sprzeczności z ogólną sytuacją, która jest bardzo trudna. Przedsiębiorcy nawet instynktownie czują, że mają coraz trudniejsze warunki funkcjonowania po stronie regulacyjnej, a poza tym jeszcze otoczenie makroekonomiczne i geopolityczne jest dla nich coraz trudniejsze. Wojna jest dosłownie za rogiem, Polska jest traktowana jako kraj wysokiego ryzyka, więc pozyskiwanie kapitału jest trudniejsze, a poza tym mamy jeszcze inflację – mówi Jan Krzysztof Bielecki, były premier RP i przewodniczący rady dyrektorów w EY Poland.

Te wszystkie czynniki nie sprzyjają zakładaniu własnego biznesu. O własnej firmie myśli 15% respondentów badania przeprowadzonego przez Maison & Partners. Zdecydowana większość z nich nie zamierza otwierać własnej firmy w ciągu najbliższego roku, a 64% badanych uważa, że to nie jest dobry moment na zakładanie biznesu. Większość Polaków zdecydowanie woli stabilność i pracę na etat.

Średnio co czwarty polski przedsiębiorca myśli w tej chwili o redukcji zatrudnienia, a 43% chce zrezygnować z planowanych wcześniej inwestycji. To w dużej mierze efekt otoczenia gospodarczego. Tym, czego najbardziej obawiają się w tej chwili przedsiębiorcy, są bowiem wysokie koszty pracy, w tym składek ZUS (54%), wysokie podatki (39%) i niestabilność prawa (38%). 15-16% z nich jest zdania, że otoczenie prawne i podatkowe sprzyja dziś prowadzeniu własnej działalności.

Z badania wynika również, że zdaniem 82% Polaków wojna jest istotnym zagrożeniem dla polskiej gospodarki. Z kolei 47% właścicieli firm obawia się jej negatywnego wpływu na swoją firmę. Jednak największy wpływ na warunki prowadzenia biznesu w Polsce miała reforma systemu podatkowego wprowadzona z początkiem tego roku, czyli Polski Ład.

– Przedsiębiorcy zawsze oczekują tego samego, czyli prostych podatków i przejrzystych regulacji, które nie zmieniają się zbyt szybko. Czyli dokładnie na odwrót niż w tej chwili. Najlepszym komentarzem dotyczącym aktualnego klimatu dla rozwoju przedsiębiorczości jest właśnie historia Polskiego Ładu – jego niekończących się zmian i korekt. Z raportu prezentowanego przez Grupę Assay wynika, że tylko 18% Polaków rozumie i jest zadowolonych z Polskiego Ładu i wydaje mi się, że nawet ta wielkość jest przesadzona – mówi Jan Krzysztof Bielecki.

66% Polaków ocenia negatywnie Polski Ład, a niemal 40% deklaruje, że ich obciążenia podatkowe w związku z reformą zwiększyły się – średnio o prawie 900 zł miesięcznie. W grupie przedsiębiorców odsetek tych, którzy stracili na nowej reformie podatkowej, jest dużo wyższy i sięga 70%, a średnia szacowana strata to ponad 2,3 tys. zł.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka