• +48 502 21 31 22

Wybór czasu, miejsca i sposobu pracy przestanie być przywilejem wyłącznie pracodawców

Ośmiu na dziesięciu badanych podkreśla, że pracując zdalnie, są tak samo, jeśli nie bardziej wydajni niż w biurze.

Wybór czasu, miejsca i sposobu pracy przestanie być przywilejem wyłącznie pracodawców

Ponad połowa europejskich pracodawców przyznaje, że bardziej ufa pracownikom w biurze niż tym zdalnie wykonującym obowiązki. Badania pokazują jednak, że wybór czasu, miejsca i sposobu pracy przestanie być przywilejem wyłącznie firm.

Z badania State of Hybrid Work wynika, że 37% Europejczyków jest gotowych zrezygnować z pracy, jeżeli ta nie pozwala na elastyczne godziny wykonywania obowiązków. 69% pytanych woli mniejszą pensję, byle tylko mieć wpływ na godziny rozpoczęcia pracy. Na liście must-have elastyczność umieszczają wyżej kobiety niż mężczyźni (odpowiednio 42% i 31%).

Ośmiu na dziesięciu badanych podkreśla, że pracując zdalnie, są tak samo, jeśli nie bardziej wydajni niż w biurze. Hybryda jest dla nich preferowaną formą, a proporcje między pracą w domu a tą w biurze to 3 dni w biurze do 2 poza nim. 31% pytanych obawia się, że zostanie zmuszonych do powrotu do biura w pełnym wymiarze godzin bez możliwości pracy hybrydowej.

Z kolei badanie Cisco „Pracownicy są gotowi na pracę hybrydową, a ty?” wykazało, że prawie połowa ankietowanych pracowników zauważa poprawę jakości swojej pracy. Podobna liczba uważa, że wzrosła także ich wydajność. Dodatkowo 66,8% twierdzi, że ich zadania mogą być obecnie wykonywane jednakowo dobrze zarówno zdalnie, jak i w biurze. Z badania przeprowadzonego wśród 28 tys. pracowników z 27 krajów wynika jednak, że tylko co czwarty z nich uważa, że jego firma jest „bardzo dobrze przygotowana” do hybrydowej pracy w przyszłości. W Polsce tego samego zdania jest jedynie 18,9% zapytanych osób.

Jak wynika z badania Owl Labs, 28% ankietowanych nie przyjęłaby oferty angażu, jeżeli będzie zmuszona do pracy wyłącznie w biurze. Zdaniem badanych firmy powinny postawić na usprawnienie technologii wykorzystywanych w pracy zdalnej. Priorytetem powinno być usprawnienie wideokonferencji (37%), wdrożenie biurowego metaversum (28%) oraz wprowadzenie rzeczywistości wirtualnej (19%) i rozszerzonej (14%).

55% ankietowanych pracujących zdalnie stwierdziło, że wróciłoby do biura, jeżeli będzie to konieczne, ale natychmiast zaczęliby szukać nowej pracy. 20% złożyłoby wypowiedzenie.

Pracowników przekonać może też krótszy tydzień pracy. Czterodniowy tydzień pracy jest jedną z głównych korzyści (36%), które najprawdopodobniej przekonają pracownika do pozostania na obecnym stanowisku. Do tego stopnia, że 75% pracowników zgodziłaby się na obniżenie wynagrodzenia, aby to osiągnąć.

Jak podaje firma Personnel Service, ponad 68% Polaków jest za skróceniem tygodnia pracy do czterech dni. Z danych OECD wynika, że w pracy spędzamy sporo czasu. W 2020 r. statystycznemu Kowalskiemu obowiązki zajęły aż 1766 godzin, podczas w Niemczech było to przeciętnie 1332. Polski Instytut Ekonomiczny z kolei podaje, że Polacy spędzają w pracy średnio 39,7 godzin w tygodniu. Francuzi, Szwedzi, Niemcy czy Duńczycy tylko 36, a Holendrzy nawet mniej niż 30 godzin.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka