• +48 502 21 31 22

Enzym PHL7 rozkłada plastik w rekordowym tempie

Enzym odkryty w Lipsku może wnieść istotny wkład w tworzenie alternatywnych, energooszczędnych procesów recyklingu tworzyw sztucznych.

Enzym PHL7 rozkłada plastik w rekordowym tempie
PLUSY dla BIZNESU

Artykuł opracowany przez:

PLUSY dla BIZNESU

Platforma Gospodarcza PLUSYdlaBIZNESU - serwis dedykowany dla przedsię...

Firma działa w branżach:
Marketing Reklama Media Wydawnictwa Drukarnie Redakcje, wydawcy, gazety, media
Instytucje Urzędy Stowarzyszenia, kluby i związki

Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów obecnego świata. Swoją cegiełkę do walki z tym problemem dołożyli naukowcy z Uniwersytetu w Lipsku, którzy odkryli „naturalny zjadacz plastiku” rekordowo szybko rozkładający to tworzywo. Nowo odkryty enzym nazwany PHL7 potrafi rozłożyć politereftalan etylenu, znany głównie pod skrótem PET, o ponad 90% w ciągu 16 godzin przy temperaturze 70°C. Cały proces jest więc skrócony nawet o kilkadziesiąt tysięcy razy.

Już wcześniej świat nauki poznał inne „naturalne zjadacze plastiku”, lecz żaden z nich nie zbliżał się do szybkości enzymu odkrytego przez naukowców niemieckiego uniwersytetu. Dotychczasowy rekordzista był mniej więcej dwa razy wolniejszy od obecnego.

– Enzym odkryty w Lipsku może wnieść istotny wkład w tworzenie alternatywnych, energooszczędnych procesów recyklingu tworzyw sztucznych. Opracowany obecnie w Lipsku biokatalizator okazał się bardzo skuteczny w szybkim rozkładaniu zużytych opakowań PET do żywności i nadaje się do zastosowania w przyjaznym dla środowiska procesie recyklingu, w którym z produktów rozkładu można wytworzyć nowy plastik – stwierdził mikrobiolog Wolfgang Zimmermann, współautor odkrycia.

Nowo odkryty enzym nie daje jednak sobie rady z polimerami o wyższej krystalizacji. Oznacza to, że bez problemu rozłoży on plastikowe reklamówki czy opakowania na owoce, lecz będzie bezradny ze sztywniejszymi odpadami takimi jak na przykład butelki.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka