• +48 502 21 31 22

Młodzi Polacy mają przemyślane zawodowe plany na przyszłość

4 na 10 nastolatków zadeklarowało, że wie, co chce robić w przyszłości, a co drugi ma pomysł, jednak jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji co do swojej kariery.

Młodzi Polacy mają przemyślane zawodowe plany na przyszłość
PLUSY dla BIZNESU

Artykuł opracowany przez:

PLUSY dla BIZNESU

Platforma Gospodarcza PLUSYdlaBIZNESU - serwis dedykowany dla przedsię...

Firma działa w branżach:
Marketing Reklama Media Wydawnictwa Drukarnie Redakcje, wydawcy, gazety, media
Instytucje Urzędy Stowarzyszenia, kluby i związki

Młodzi ludzie mają już przemyślane zawodowe plany na przyszłość, jednak większość z nich potrzebuje wsparcia w podjęciu ostatecznej decyzji. 86% z nich chciałoby spotkać się z ekspertem wykonującym ich wymarzony zawód, by zweryfikować lub potwierdzić swoje założenia.

W badaniu zrealizowanym dla programu YouthEmpowered na grupie młodych Polaków w wieku 15-19 lat czworo na dziesięcioro respondentów zadeklarowało, że wie, co chce robić w przyszłości, a co drugi ma pomysł, jednak jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji co do swojej kariery.

Zarówno osoby wahające się (49,9%), jak i te bez pomysłu na przyszłą pracę (10,9%), szukają różnych form wsparcia w wyborze drogi zawodowej. Według nastolatków pomocne w decyzji byłyby m.in. staże i praktyki, w czasie których mogliby poznać specyfikę określonej pracy (57,8%), spotkania z przedstawicielami wymarzonych zawodów (55,1%), a także rozmowy z rodzicami i bliskimi (37,1%).

Wśród największych wartości wynikających ze spotkania z osobą wykonującą wymarzony zawód nastolatków respondenci wskazali możliwość uzyskania wskazówek dotyczących ścieżki rozwoju zawodowego (63,5%), możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń na temat danej pracy (61,7%) czy zidentyfikowanie swoich mocnych i słabych stron w odniesieniu do konkretnego zawodu (53,5%).

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka