• +48 502 21 31 22

Pracodawcy nie czerpią żadnych korzyści ze złych warunków pracy

Projekt: Praca

Na stres związany z miejscem pracy mają wpływ takie czynniki, jak brak poczucia bezpieczeństwa socjalnego, obawa przed zwolnieniami czy poczucie niesprawiedliwości, ale też brak autonomii w sposobie wykonywania swojej pracy.

Pracodawcy nie czerpią żadnych korzyści ze złych warunków pracy

Podczas dorocznego kongresu Impact’22 w Poznaniu najważniejsi goście z Polski i ze świata dyskutowali na temat tego, jak zmienia się Polska oraz świat i w jaki sposób możemy mieć na to wpływ. W czwartek odbyła się prelekcja prof. Jeffreya Pfeffera z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii. Ekspert w dziedzinie zarządzania mówił o skutkach nadmiernego stresu wśród pracowników, przytaczając dane zebrane przez instytucje badawcze na całym świecie.

– Jeśli chcemy rozwiązać światowy kryzys zdrowotny, musimy rozwiązać kryzys miejsca pracy. Osoba, której podlegacie w pracy, ma większy wpływ na wasze zdrowie niż lekarz. 90% kosztów zdrowotnych na całym świecie generują choroby przewlekłe, które bardzo często są wynikiem stresu – podkreślił badacz. Przytoczył on dane Światowej Organizacji Zdrowia, zgodnie z którymi ok. 850 tys. nadmiarowych zgonów rocznie jest powodowanych przez stres. Jak dodał, powołując się na badania Uniwersytetu Stanforda, stres związany z miejscem pracy jest piątą główną przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych.

– USA kosztuje to 300 mld dolarów rocznie. W dodatku badania pokazują, że sytuacja w miejscu pracy jest coraz gorsza: liczba przypadków depresji zwiększyła się dwukrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat, a liczba absencji wzrosła o 65%. Od stycznia do września 2020 r. nastąpił 50% wzrost liczby dni wolnych spowodowanych obciążeniami psychicznymi w pracy – dodał Pfeffer.

Ekspert zauważył, że problem ten dotyczy również Polski. – 81% polskich pracowników biurowych ma doświadczenie pracy pod stresem. 57% uskarżało się na bóle szyi, 52% na bóle kręgosłupa – wymieniał naukowiec. – Stres był związany ze zwiększeniem ryzyka chorób serca o 51%, o 30% większym zagrożeniem cukrzycą i 50% wzrostem zagrożenia rakiem. Mówimy o realnym wpływie na zdrowie fizyczne - zaznaczył Jeffrey Pfeffer.

Według niego stres wpływa na indywidualne zachowania, takie jak nadużywanie używek, przejadanie się, otyłość i brak aktywności fizycznej. – Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego twoi pracownicy za dużo piją, palą czy nie ćwiczą - wynika to ze stresu, który odczuwają – przekonywał.

Jak tłumaczył, na stres związany z miejscem pracy mają wpływ takie czynniki, jak brak poczucia bezpieczeństwa socjalnego, obawa przed zwolnieniami czy poczucie niesprawiedliwości, ale też brak autonomii w sposobie wykonywania swojej pracy. – Zapewnienie ludziom niezależności w pracy zwiększa ich motywację i zaangażowanie. Jej odebranie przynosi zgoła odwrotne skutki i odbija się na zdrowiu psychicznym – wyjaśnił. Lęki związane ze zwolnieniami zwiększają strach, natomiast nie podnoszą produktywności ani cen akcji przedsiębiorstw. – Pracodawcy nie odnoszą żadnych korzyści z niewłaściwych warunków pracy - podsumował badacz specjalizujący się w problematyce zarządzania biznesem.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka