• +48 502 21 31 22

Ukraińcom będzie łatwiej o pracę zgodną z kwalifikacjami

Na portalu będą mogli rejestrować się zarówno obywatele Ukrainy, jak i pracodawcy.

Ukraińcom będzie łatwiej o pracę zgodną z kwalifikacjami

W drugiej połowie maja zostanie uruchomiony polski portal internetowy, który ułatwi uchodźcom z Ukrainy znalezienie pracy dopasowanej do ich możliwości. Obecnie trwają prace nad rozwiązaniem, którego celem jest stworzenie bazy profili zawodowych kompetencji obywateli Ukrainy.

– Chcemy pomóc uchodźcom znaleźć jak najlepiej dopasowaną do ich możliwości pracę. Z jednej strony to będzie prosty kwestionariusz dla obywateli Ukrainy potrzebujących pracy, a z drugiej – system obsługujący ogłoszenia, łączący najlepiej dopasowanych kandydatów do danej oferty – podkreślił sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Wskazał, że będą mogli się zgłaszać zarówno obywatele Ukrainy, jak i przedsiębiorcy. – Wprowadzimy możliwość przeglądania profili pracowników niezawierających danych osobowych. Jeśli kandydat spełni oczekiwania, pracodawca będzie mógł zwrócić się do niego z prośbą o zgodę na kontakt. To będzie portal zintegrowany z rejestrem PESEL. Planujemy go uruchomić w drugiej połowie maja - poinformował Cieszyński.

Minister zaznaczył, że PESEL ma już ponad milion obywateli Ukrainy. – Nowych wniosków z tygodnia na tydzień jest coraz mniej, co pokazuje, że udało się obsłużyć większość zainteresowanych osób – zauważył. W jego ocenie było to możliwe dzięki sprawnej współpracy z samorządami i dostarczeniu przez rząd dodatkowych stanowisk do obsługi uchodźców. Jak dodał, szczyt przypadł na 21 marca, kiedy przez urzędy przewinęło się ponad 55 tys. osób.

Janusz Cieszyński wyjaśnił, że 3/4 osób dorosłych, które otrzymały numer PESEL, zdecydowało się założyć Profil Zaufany. – To duże udogodnienie, ponieważ pozwala na korzystanie z usług publicznych bez wychodzenia z domu. Za pomocą PZ można m.in. złożyć wniosek o 500+ lub zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że nie obciąża ono dodatkowo urzędów – podkreślił. Utworzenie PZ umożliwia też korzystanie z dokumentu Diia.pl w ramach mObywatela. – Ta aplikacja jest pełnoprawnym dokumentem tożsamości. W przeciwieństwie do plastikowych dokumentów jest ona dostępna od razu. Na zainstalowanie aplikacji zdecydowało się prawie 40 tys. osób. Myślę, że ta liczba wzrośnie wraz z upływem czasu. Będzie ona szczególnie przydatna dla osób, które zostaną w Polsce na dłużej i będą chciały np. założyć konto w banku - wyjaśnił minister.

Jak zaznaczył, uchodźcy są informowani o tych możliwościach podczas rejestracji w systemie PESEL. Prowadzona jest też kampania reklamowa w sklepach z aplikacjami i współpraca ze stroną ukraińską. Są również specjalne profile Diia.pl w mediach społecznościowych, które informują jak założyć swój profil i jakie są z tego korzyści.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka