• +48 502 21 31 22

UE chce szybciej odciąć się od rosyjskich surowców

Zgodnie z obecnymi planami UE zwiększyłaby udział energii odnawialnej do 40% końcowego zużycia do 2030 r. Transformacja energetyczna może jednak zostać przyspieszona.

UE chce szybciej odciąć się od rosyjskich surowców

27 państw członkowskich UE uzgodniło, że do 2030 r. wspólnie zredukują emisję gazów cieplarnianych netto o 55% w stosunku do poziomu z 1990 r., co jest krokiem w kierunku zerowej emisji netto do 2050 r. Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym Komisja Europejska zaproponowała również, by Europa ograniczyła import rosyjskiego gazu o dwie trzecie w tym roku i przygotowuje plany stopniowego wycofania go do 2027 r.

W maju Komisja ma przedstawić plan "Repower EU", w którym zaproponuje, w jaki sposób Wspólnota może zrezygnować z rosyjskich paliw kopalnych.

- Unia Europejska może wyznaczyć bardziej ambitne cele w zakresie przejścia na energię odnawialną, poszukując alternatywy dla importu ropy i gazu z Rosji - powiedział szef unijnej polityki klimatycznej Frans Timmermans. - W ciągu najbliższych kilku tygodni będziemy pracować nad inicjatywą, którą nazywam "Repower EU", a w jej ramach chcemy przyspieszyć transformację energetyczną. W tym kontekście możemy zrewidować nasze cele - poinformował podczas wizyty w Kairze.

Jak stwierdził, taka rewizja oznaczałaby "wyższy udział energii odnawialnej w 2030 roku", odmawiając podania danych liczbowych dotyczących ewentualnych nowych celów. Zgodnie z obecnymi planami UE zwiększyłaby udział energii odnawialnej do 40% końcowego zużycia do 2030 r.

Według słów Timmermansa Egipt, który będzie gospodarzem konferencji klimatycznej COP27 w listopadzie i który reeksportuje izraelski gaz z terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG) na swoim wybrzeżu Morza Śródziemnego, mógłby pomóc UE zdywersyfikować import gazu. - Jeśli uda nam się pozyskać inne LNG w regionie - a zobaczymy, jakie ilości będą dostępne z Izraela - może to być dobre podejście. Istotą mojej oferty jest długoterminowa relacja strategiczna, która rozpoczyna się od LNG, a następnie szybko przenosi się na odnawialne źródła energii, zwłaszcza wodór - dodał Frans Timmermans.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka