• +48 502 21 31 22

Zobacz, czym oddychasz. Mobilne płuca odwiedziły 47 miejscowości

Celem kampanii jest pokazanie unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń, które nie tylko osiadają na antysmogowej instalacji, ale przede wszystkim trafiają do płuc osób żyjących w zanieczyszczonych miejscowościach.

Zobacz, czym oddychasz. Mobilne płuca odwiedziły 47 miejscowości

Trzecia edycja antysmogowej kampanii „Zobacz, czym oddychasz” dobiega końca. W jej ramach 47 miejscowości w dziewięciu województwach odwiedziły innowacyjne instalacje mobilnych płuc. Polski Alarm Smogowy chce w ten sposób zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce.

Dwumetrowy model ludzkich płuc pozostaje w miejscowościach przez dwa tygodnie. „Oddychając”, pochłania zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Materiał pokrywa się pyłem i przybiera grafitowy lub nawet czarny kolor. Celem kampanii jest pokazanie unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń, które nie tylko osiadają na antysmogowej instalacji, ale przede wszystkim trafiają do płuc osób żyjących w zanieczyszczonych miejscowościach.

Mijający okres grzewczy charakteryzował się wysoką liczbą dni z dużą prędkością wiatru, co powodowało, że były okresy, kiedy zanieczyszczenia były rozwiewane i nie utrzymywały się zbyt długo w powietrzu. Kiedy jednak powróciły „standardowe” warunki, płuca osiągały najbardziej smoliste odcienie czerni.

- To specyficzny sezon i rekordowa liczba lokalizacji, do których trafiła nasza instalacja. Mobilne płuca ustawiano zazwyczaj w miejscowościach, w których nie są prowadzone pomiary jakości powietrza, a ich mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. Duże zaangażowanie ze strony lokalnych alarmów smogowych pozwoliło na szerokie dotarcie z informacją o złej jakości powietrza do miejscowości, gdzie świadomość na ten temat jest jeszcze bardzo niska – tłumaczy Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

- Kończymy akcję, a nasze mobilne płuca wracają do Krakowa, gdzie będziemy przygotowywać je do następnego sezonu grzewczego. Już teraz napływają zapytania i prośby z gmin o ustawienie antysmogowych instalacji na ich terenie. Cieszymy się, że dzięki takim akcjom rośnie świadomość mieszkańców i wzrasta tempo wymiany “kopciuchów”, czyli starych kotłów na węgiel i drewno, które zanieczyszczają powietrze w wielu polskich miejscowościach - mówi Piotr Siergiej.



fot. PAS
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka