• +48 502 21 31 22

Wylesienie Ziemi wciąż postępuje

Konsumpcja w UE towarów takich jak soja, olej palmowy, wołowina, kauczuk i kakao, a także pozyskiwanie drewna dla przemysłu przyczyniają się do wylesiania nawet w odległych geograficznie obszarach świata

Wylesienie Ziemi wciąż postępuje

21 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lasów. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2012 r. Ma na celu podnoszenie świadomości oraz wiedzy na temat lasów i drzew, ich znaczenia dla ludzi i planety oraz sposobów na ich ochronę.

W ostatnich dziesięcioleciach lasy były karczowane i degradowane w coraz szybszym tempie, głównie z powodu ekspansji rolnictwa, nielegalnego lub niezrównoważonego pozyskiwania drewna oraz w wyniku działań przemysłu górniczego. Co 2 sekundy z powierzchni Ziemi znika las wielkości obszaru boiska do piłki nożnej, a od 1990 r. świat stracił 420 mln ha lasów - to powierzchnia większa niż Indie.

- To ogromna skala, która zamiast maleć, dalej rośnie. Ekspansja rolnictwa odpowiada aż za 80% globalnego wylesiania. Bezcenne lasy są karczowane i wypalane m.in. w celu uzyskania kolejnych terenów pod hodowlę bydła oraz uprawę paszy dla zwierząt. Konsumpcja w UE towarów takich jak soja - głównie wykorzystywana do karmienia zwierząt gospodarskich, olej palmowy, wołowina, kauczuk i kakao, a także pozyskiwanie drewna dla przemysłu, przyczyniają się do wylesiania nawet w odległych geograficznie obszarach świata - mówi Maria Staniszewska z Polskiego Klubu Ekologicznego.

Ekolodzy przekonują, że konsumpcja w Unii Europejskiej produktów przyczyniających się do dewastacji lasów odpowiada za 16% wylesiania lasów tropikalnych. Porównano to z liczbą Europejczyków, którzy stanowią 6% globalnej populacji. W listopadzie 2021 r. Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia, które ma ograniczyć negatywny wpływ UE na lasy na całym świecie. Założeniem tego projektu jest wyeliminowanie z rynku unijnego niektórych produktów, których produkcja przyczynia się do wylesiania lub degradacji lasów. Obecnie projekt jest negocjowany między Parlamentem Europejskim a Radą UE. Ostateczna wersja projektu ma być znana w pierwszej połowie 2022 r.

Grunty leśne w Polsce zajmują ponad 9,2 mln ha, co stanowi niemal 30% kraju. Lasy Państwowe podkreślają, że w latach 2009-2019 powierzchnia lasów w Polsce zwiększyła się o 50,2 tys. ha, do 7,15 mln ha. Wzrósł też średni wiek lasów z 57 do 60 lat. O niecałe 3%, do 14%, zwiększyła się też liczba ponad 100-letnich drzew. W Polsce dominują lasy iglaste, a w ciągu dekady udział gatunków liściastych nieznacznie się zwiększył - z 27,8 do 29,9%.

W sektorze drzewnym w Polsce zatrudnionych jest pół miliona osób i generuje on 2,3% krajowego PKB. Na świecie daje on 33 mln miejsc pracy, a produkty z lasów używane są przez miliardy ludzi. Szacuje się, że ponad połowa światowej produkcji gospodarczej zależy od usług ekosystemowych, w tym dostarczanych przez lasy, a ponad połowa ludzi żyjących na świecie wykorzystuje niedrzewne produkty leśne, aby podnieść swój poziom życia.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka