• +48 502 21 31 22

Polacy za rezygnacją z rosyjskich surowców nawet za cenę wyższych opłat

43,2% respondentów twierdzi, że Rosja może zdecydować się na zaatakowanie Polski.

Polacy za rezygnacją z rosyjskich surowców nawet za cenę wyższych opłat

67,8% Polaków chce rezygnacji z rosyjskiego gazu, ropy i węgla nawet za cenę wyższych rachunków. Nieco mniejszy odsetek badanych jest gotowych zapłacić wyższe podatki w celu sfinansowania lepszego uzbrojenia dla polskiej armii.

W badaniu przeprowadzonym przez United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” zdecydowana większość, bo prawie 70% Polaków, opowiada się za rezygnacją z rosyjskiego gazu, ropy i węgla nawet za cenę wyższych rachunków. Według 38,4% ankietowanych „zdecydowanie” należy zrezygnować z rosyjskich surowców nawet kosztem wyższych opłat, a 29,4 proc. „raczej” popiera taką koncepcję. Niecałe 20% Polaków uważa, że rezygnacja z rosyjskich surowców nawet za cenę wyższych rachunków to zły pomysł - „zdecydowanie” sprzeciwia się 4,1% badanych, 15,8% „raczej” się sprzeciwia. 12,3% ankietowanych nie ma w tej sprawie opinii.

Uczestników zapytano także, czy są gotowi płacić wyższe podatki w celu sfinansowania lepszego uzbrojenia dla polskiej armii. Większe środki na zbrojenia zapowiedział w zeszłym tygodniu wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński. Na ten cel miałoby trafiać 3%. PKB. Na płacenie wyższych podatków dla sfinansowania lepszego uzbrojenia polskiego wojska gotowych jest 52,7% Polaków, z czego 14,6% odpowiedziało „zdecydowanie tak”, zaś 38,1% „raczej tak”. 42,8% ankietowanych sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu, z czego 22,1% jest „zdecydowanie” na nie, a 20,7% odpowiedziało „raczej nie”. 4,5% badanych nie ma w tej sprawie zdania.

Czy według Polaków Rosja może zdecydować się na zaatakowanie naszego kraju? Wyniki są dość zbliżone. 43,2% respondentów odpowiedziało twierdząco, z czego 6,2% udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie tak”, zaś 37% „raczej tak”. Z kolei 38% ankietowanych uważa, że Władimir Putin Polski nie zaatakuje: 32% - „raczej nie”, 6% – „zdecydowanie nie”. 18,9% badanych nie ma w tej kwestii zdania.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka