• +48 502 21 31 22

3/4 Polaków pracuje w nadgodzinach lub o nietypowych porach

W wielu przypadkach decyzja o pracy w nadgodzinach to osobiste decyzje wynikające z chęci uzyskania wyższego wynagrodzenia czy też z zarobkowania w kilku miejscach jednocześnie.

3/4 Polaków pracuje w nadgodzinach lub o nietypowych porach

Prawie 3/4 pracujących Polaków przyznało, że zdarza im się wykonywać obowiązki ponad standardowy etat lub w nietypowych godzinach. Przyczyny są różne.

Pracę przez średnio 8 godzin dziennie wykonuje 46% respondentów. 28% poświęca na wykonywanie obowiązków 9 godzin lub więcej, natomiast 26% pracuje maksymalnie 7 godzin. Na pracę w rozszerzonym wymiarze pracy decydują się zdecydowanie częściej mężczyźni - deklaruje ją 34% z nich, natomiast wśród kobiet jest to 23%.

74% pytanym Polakom zdarza się wykonywać zadania zawodowe w ramach nadgodzin lub o nietypowej porze. Do tego grona zaliczają się zarówno osoby np. sporadycznie niewyrabiające się z zadaniami w standardowym czasie, jak i lubiące wykonywać zadania o nietypowych porach. Praca w ramach nadgodzin czy po godzinach najczęściej bywa elementem życia zawodowego, a nie jego jedyną formą. Najczęściej wskazywaną okolicznością jest praca w ramach nadgodzin lub po godzinach przynajmniej raz w tygodniu - 39% lub przynajmniej raz w miesiącu - 32%. Jedynie 12% badanych Polaków, którzy przyznali się do realizacji zadań w jednym z tych modeli, robi to codziennie.

W wielu przypadkach decyzja o pracy w nadgodzinach to osobiste decyzje wynikające z chęci uzyskania wyższego wynagrodzenia czy też z zarobkowania w kilku miejscach jednocześnie. Dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny to przyczyna wskazywana przez 45% respondentów deklarujących pracę w dodatkowym wymiarze, a 17% przyznało, że posiada kilka źródeł zarobku, które wymagają poświęcenia więcej czasu niż 8 godzin. Druga najczęstsza grupa badanych realizujących zadania w nadgodzinach przyznaje, że robią to ze względu na oczekiwania panujące w ich pracy - to 27% ankietowanych. Natomiast 7% respondentów przyznaje wprost, że obawiają się utraty zatrudnienia, jeśli będą wykonywać obowiązki krócej od reszty zespołu. 18% respondentów pracujących w nadgodzinach przyznaje, że mają trudności z realizacją zadań w standardowym czasie.

Także praca w nietypowych godzinach jest motywowana różnymi czynnikami. Praca wieczorami czy o wczesnych godzinach porannych może być bowiem wynikiem osobistej decyzji pracownika, a nawet traktowana jako benefit zawodowy. 49% respondentów wykonujących zadania w nietypowych godzinach przyznaje, że decyduje się na to, by mieć czas na prywatne sprawy w "standardowych" godzinach. Z kolei 24% przyznaje, że o takich porach wykonuje pracę bardziej efektywnie. 19% respondentów jako przyczynę pracy wieczorami czy rankami wskazuje kilka źródeł zarobku, wymagających dodatkowego zaangażowania. Kolejne 16% badanych przyznaje, że realizują zadania w nietypowych godzinach, bo nie wyrabiają się z nimi w standardowym czasie.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka