• +48 502 21 31 22

Webinarium "Śląskie SMOGSTOP" dla mieszkańców woj. śląskiego

Narzędzie pozwala prognozować jakość powietrza atmosferycznego i dostarczać wszystkim mieszkańcom województwa śląskiego informacje o prognozowanej jakości powietrza w miejscu ich zamieszkania.

Webinarium "Śląskie SMOGSTOP" dla mieszkańców woj. śląskiego

17 lutego o godz. 13:00 będzie miało miejsce webinarium pt. "Elektroniczna platforma i aplikacja na urządzenia mobilne Śląskie SMOGSTOP – narzędzie informatyczne dla mieszkańców województwa śląskiego". Organizatorem jest Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. Na platformie MS Teams wydarzenie poprowadzą: dr Janina Fudała (prof. IETU), Jacek Długosz, Ewa Strzelecka-Jastrząb, dr inż. Piotr Kasprzyk, dr Ewa Błaszczyk.

Udział w webinarium jest bezpłatny. Na wydarzenie można zarejestrować się do 16 lutego przez formularz on-line: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScCQsdv_9wp80fYcaB7h0msfqsZ-TSfYcvkQsAYeyFuJcJ10A/viewform?c=0&w=1. Link do spotkania zostanie przekazany dzień wcześniej.

Śląskie SMOGSTOP to innowacyjny system prognostyczny składający się z platformy www.slaskiesmogstop.pl i aplikacji Śląskie SMOGSTOP, który opracowano i wdrożono w ramach projektu InfoSMOG-MED. Współpraca partnerów projektu – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach i tym samym połączenie kompetencji merytorycznych z trzech obszarów - środowiska, medycyny i IT - pozwoliły na stworzenie narzędzia informatycznego. Pozwala ono prognozować jakość powietrza atmosferycznego oraz dostarczać wszystkim mieszkańcom województwa śląskiego informacje o prognozowanej jakości powietrza w miejscu ich zamieszkania oraz ogólnych, jak i spersonalizowanych komunikatów zdrowotnych ściśle powiązanych ze stanem jakości powietrza.

Prognoza meteorologiczna obejmuje dane dotyczące temperatury, ciśnienia, kierunku i prędkości wiatru. System modelowania jakości powietrza generuje prognozy stężeń godzinowych SO2, NO2, CO, pyłów PM10 i PM2,5 oraz indeksu jakości powietrza na kolejne 48 h. Pozwala także na wspieranie podmiotów leczniczych z terenu województwa śląskiego w zakresie informacji o możliwym wzroście ilości pacjentów w placówkach z problemami np. pulmonologicznymi czy naczyniowo-sercowymi z uwagi na prognozowaną złą jakość powietrza.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka