• +48 502 21 31 22

Ze zużytych baterii tworzą innowacyjny nawóz

Projekt: Ekologia Środowisko, jakość życia, ekologia

Fińska firma Tracegrow opracowała metodę przetwarzania baterii alkalicznych w nawóz. Jej rozwiązanie pozwala wykorzystać 80% pierwiastków śladowych znajdujących się w bateriach.

Ze zużytych baterii tworzą innowacyjny nawóz

Wszystkie baterie to odpady niebezpieczne, których nie wolno wyrzucać do zwykłych śmietników na odpady komunalne. Od 2006 r. kraje UE mają obowiązek zbiórki zużytych baterii na poziomie 45% w ciągu 10 lat. Jednak najważniejsze powinny być nie przepisy, a zdrowie i środowisko. Wystarczy pamiętać, że baterie należy wyrzucać do odpowiedniego pojemnika lub kartonu.

Baterie alkaliczne to 86% całego europejskiego rynku baterii. Drugim najpopularniejszym rodzajem są baterie specjalistyczne - 9%, z kolei baterie cynkowo-węglowe stanowią 3%, a tzw. „akumulatorki” 1% całego rynku. W Polsce odsetek udziału baterii alkalicznych w rynku to 83%.

Fińska firma Tracegrow opracowała metodę przetwarzania baterii alkalicznych w nawóz. Jej rozwiązanie pozwala wykorzystać 80% pierwiastków śladowych znajdujących się w bateriach.

- Nasza innowacja opiera się całkowicie na chemii. Inne kraje pracują na tym samym polu, ale nie odniosły wystarczających korzyści z przetwarzania baterii w ten sposób na arenie międzynarodowej. Finlandia ma wysoki poziom wiedzy specjalistycznej w dziedzinie chemii, która jest potrzebna do rozwoju i innowacji w tego typu pracy - powiedział Tatu Leppänen, dyrektor generalny Tracegrow.

Również Envirostream – część australijskiej firmy Lithium Australia zajmującej się recyklingiem baterii – wymyśliła sposób na wykorzystanie składników baterii do napędzania wzrostu roślin. Podczas gdy niektóre substancje chemiczne zawarte w bateriach są toksyczne, firma opracowała nową metodę, która usuwa z nich mikroelementy takie jak tlenek cynku i manganu poprzez ich kruszenie i odfiltrowanie niebezpiecznych pierwiastków. Prace rozpoczęto w 2020 r., testując suplement nawozowy wykonany z przetworzonych baterii na pszenicy. Okazało się, że sprawdza się on równie dobrze, co komercyjne nawozy. Aktualnie nawóz jest stosowany w uprawie pomidorów, awokado i bawełny.

- Staraliśmy się znaleźć rozwiązanie dla tych zużytych baterii, które jest lepsze dla środowiska i tworzy lepszą wartość - tłumaczył Adrian Griffin, dyrektor zarządzający Lithium Australia.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka