• +48 502 21 31 22

O transformacji województwa i służbie zdrowia na konwencie starostów

Projekt: Środowisko, jakość życia, ekologia

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie odbyło się robocze spotkanie Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda oraz Starosta Wodzisławski Leszek Bizoń.

Jednym z najważniejszych zadań Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego jest opracowanie projektu wojewódzkiego planu transformacji w zakresie zdrowia oraz jego monitorowanie i aktualizacja. Dokument ma w grudniu zostać zatwierdzony w Ministerstwie Zdrowia dla każdego z województw.

Obecni na spotkaniu starostowie sugerowali, by do planu transformacji wprowadzić zapisy dotyczące profilaktyki nowotworów czerniaka, płuc, jelita grubego. Zasugerowano, aby w ramach planu transformacji zapisać środki dla szpitali na stypendia dla lekarzy, którzy robią w nich specjalizację. Starosta Wodzisławski Leszek Bizoń wskazał, że kwestią problematyczną okazują plany dotyczące centrów zdrowia psychicznego. Miałyby one powstać i funkcjonować na poziomie powiatów. Śląscy starostowie zwracali jednak uwagę na podstawowy problem, jakim jest brak specjalistycznych kadr. Już dzisiaj dostęp do lekarzy psychiatrów, zwłaszcza psychiatrów dziecięcych, jest bardzo trudny. Mało realne są zatem plany utworzenia w każdym powiecie centrum zdrowia psychicznego, ponieważ nie będzie komu w nich udzielać pomocy.

Czytaj ciąg dalszy na portalu raciborz.com.pl: Śląscy starostowie o planie transformacji i służbie zdrowia

Fot. Starostwo Powiatowe w Pszczynie

Podobe artykuły

Wyszukiwarka