• +48 502 21 31 22

Kościół św. Marii Magdaleny - pierwsza parafia w Radlinie

Projekt: Kraina Górnej Odry Turystyka i rekreacja

W 1757 r. staraniem właściciela Wodzisławskiego Mniejszego Państwa Stanowego Guidobalda von Dietriechstein został zbudowany murowany kościół w stylu barokowym.

Radlin został założony na prawie niemieckim około 1300 r. Spis świętopietrza z 1447 r. roku nie wspomina o istnieniu tu parafii. Musiała być wtedy zniszczona, podobnie jak szereg sąsiednich, wskutek wojen husyckich. W 1652 r. istniał tu już odbudowany kościół św. Marii Magdaleny. Posiadał ołtarz główny i dwa ołtarze boczne. W wieży wisiał dzwon z datą fundacji 1653 r. Wokół kościoła rozciągał się cmentarz z drewnianą kostnicą.

W 1757 r. staraniem właściciela Wodzisławskiego Mniejszego Państwa Stanowego Guidobalda von Dietriechstein został zbudowany murowany kościół w stylu barokowym. Mimo powiększenia kościoła w latach 1892-1893 świątynia była za ciasna, a mury pękały wskutek szkód górniczych. Dopiero dzięki ks. Janowi Rucie rozpoczęto w 1928 r. roku budowę. Projektantem kościoła był Affa z Raciborza.

Nowa świątynia została poświęcona 21 września 1930 r. W czasie II wojny światowej doznała ona wielu zniszczeń. 2 lutego 1946 r. zmarł ks. Ruta, a jego następcą został ks. Jan Jarząbek. W tym samym roku poświęcono nowe organy, a w 1949 r. ufundowano nowe dzwony. Od września 1963 r. do marca 1981 r. proboszczem był ks. Franciszek Mokro, a po nim do 2005 r. ks. Antoni Stych. Ks. Stych zainicjował m.in. remont probostwa i kościoła, zmianę wystroju wnętrza kościoła, budowę nowych salek katechetycznych, a także przygotował i rozpoczął budowę kościoła św. Izydora w Radlinie Górnym.

Od sierpnia 2005 r. proboszczem w Radlinie II jest ks. Tadeusz Wciórka. Nowy proboszcz sukcesywnie remontuje kościół i jego obejście oraz modernizuje probostwo i odnawia wszystkie budynki należące do parafii.

fot. Oliwia Mitko
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka