• +48 502 21 31 22

Fotowoltaika w pigułce!

Branża: Budownictwo Nieruchomości Dom Ogrody Instalacje elektryczne, gazowe, kominkowe, sanitarne, wodno-kanalizacyjne i inne
Projekt: Ekologia Środowisko, jakość życia, ekologia Walka ze smogiem Czyste powietrze

Jesteś ciekawy jak w praktyce jak działa instalacja fotowoltaiczna i co dzieje się z niewykorzystaną energią? Zapraszamy do artykułu!

Fotowoltaika w pigułce!

Sprawdź co warto wiedzieć!

 

Zacznijmy od tego, jaki dokładnie czynnik odpowiada za opłacalność inwestycji i fakt, czy (oraz jak szybko) inwestycja nam się zwróci.
Chodzi konkretnie o moc instalacji, to ta zmienna odpowiada za to czy wytworzona energia pokryje zapotrzebowanie naszego gospodarstwa domowego, lub przedsiębiorstwa. Dlatego bardzo ważne jest, aby dobrze dobrać ten parametr, tak, aby był wystarczający do pokrycia naszego zapotrzebowania na energię.

Warto pamiętać, że łączna moc urządzeń elektrycznych w naszym domu właściwie nigdy nie odpowiada zapotrzebowaniu na energię, z uwagi na fakt, że bardzo rzadko występuje sytuacja w której wszystkie urządzenia działają jednocześnie, optymalna ilość dla gospodarstwa domowego z reguły mieści się w okolicach mocy szczytowej 5-6kW.

 

Jak właściwie działa instalacja fotowoltaiczna?

 

Bardzo często w życiu codziennym zdarza nam się spotkać z opinią, że montowanie instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest mało opłacalne ponieważ nie panuje u nas pustynny klimat, a nasłonecznienie jest bardzo zmienne. Otóż nic bardziej mylnego! Jest to oczywiście mit.


Fotowoltaika w Polsce, oraz krajach nam sąsiadujących jest obecna od długiego czasu i ma się bardzo dobrze, nasłonecznienie w regionie jest w zupełności wystarczające do pokrycia zapotrzebowania gospodarstw domowych – i nie tylko!

Faktem jest, że klimat i nasłonecznienie, które panują w naszym kraju to bardzo sprzyjające warunki do pozyskiwania energii ze słońca - nasłonecznienie większości obszarów naszego kraju wynosi powyżej 1000 kWh/m2. Jest to wręcz idealna wartość do całkowitego uniezależnienia swojego gospodarstwa domowego od podwyżek cen prądu!

Przed przystąpieniem do wykonania instalacji sprawdzane jest wiele czynników, które pozwalają zmaksymalizować uzyskiwaną ze słońca energię, między innymi:

- weryfikowane jest całodzienne ułożenie słońca w stosunku do miejsca instalacji;
- badana jest wyokość położenia słońca w okresie całego roku, z uwzględnieniem obiektów, które mogą rzucać cień na instalację;
- dobierany jest odpowiedni kąt nachylenia instalacji, tak, aby zmaksymalizować energię możliwą do uzyskania, jej ułożenie musi umożliwiać dopływ powietrza z każdej strony, tak aby panele mogły być wydajnie chłodzone;

Pozyskiwanie energii ze słońca możemy podzielić na kilka etapów - do modułów fotowoltaicznych (szeregowo, lub równoległe ułożonych ogniwach) trafia energia wprost ze słońca i przekształcana jest na prąd stały, który następnie trafia do falownika, a ten przekształca go na prąd zmienny - czyli czyni go takim, jaki powinien trafić do naszych domowych gniazdek, oprócz tego falownik monitoruje, oraz analizuje wszystkie parametry naszej instalacji.

 

Co dzieje się z niewykorzystaną energią?

 

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w takim przypadku jest tak zwana instalacja typu on-grid, podłączana jest ona do sieci energetycznej, z którą podpisuje się umowę, a następnie firma odpowiedzialna za dystrybucję energii przekazuje inwestorom licznik dwukierunkowy, który monitoruje ilość pobieranej, oraz przekazywanej energii.


Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie przekazać nadwyżkę naszej energii, (której nie zdołaliśmy wykorzystać w gospodarstwie domowym) bezpośrednio do sieci energetycznej dystrybutora, a następnie pobrać ją w dogodnym dla siebie terminie. Niewykorzystana energia w żadnym wypadku nie jest spisana na straty, zgodnie z obowiązującymi przepisami, możemy pobrać z powrotem energię w wysokości 80%, lub 70% tej którą przesłaliśmy do sieci – w zależności od wielkości naszej instalacji.

 

Jak możemy wykorzystać energię ze słońca?

 

Największymi odbiornikami energii w naszym domu z reguły są sprzęty RTV/AGD, klimatyzacja, elektryczne ogrzewanie, czy ładowarki do laptopów i telefonów.

Coraz więcej inwestorów decyduje się również na połączenie instalacji fotwoltaicznej oraz pompy ciepła, co pozwala uzyskać całkowite uniezależnienie energetyczne!

Warto dodać, że eksploatacja ogniw fotowoltaicznych jest całkowicie bezpłatna, a co za tym idzie jedyne koszty, które ponosi inwestor to koszty instalacji, trwałość paneli to co najmniej 25 lat. Sumarycznie pozwala to zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy, które bez instalacji przeznaczamy na rachunki, a przy okazji w dużym stopniu przyczynić się do poprawy środowiska w którym żyjemy.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o inwestycji w #ZielonąEnergię?

Zadzwoń do nas! O wszystkim Ci opowiemy!

https://aslandi.pl/

+48 727 929 398

Galeria Cyganek – poziom -1
ul. Jastrzębska 76,
44-300 Wodzisław Śląski

Podobe artykuły

Wyszukiwarka