• +48 502 21 31 22

Profilaktyka ortodontyczna od najmłodszych lat

Myśląc o wadach zgryzu często nie zdajemy sobie sprawy, że ich powstawaniu można zapobiegać już od pierwszych dni życia dziecka.

Profilaktyka ortodontyczna od najmłodszych lat

Aż 80% wad zgryzu jest spowodowane czynnikami miejscowymi, działającymi już we wczesnym dzieciństwie. Wpływ na nasz rozwój mają prawidłowa pozycja dziecka w czasie snu oraz karmienia, używanie odpowiednich smoczków. Ważna jest również eliminacja nieprawidłowych nawyków, takich jak ssanie palca, smoczka czy obgryzanie paznokci. Znaczenie ma też prawidłowa mowa, oddychanie, a nawet połykanie.

Podczas wizyt małego pacjenta w gabinecie stomatologicznym lekarz może na wczesnym etapie zdiagnozować nieprawidłowy rozwój i ustalić jego przyczynę. Czasem konieczna jest współpraca z lekarzami innych specjalności, na przykład z laryngologiem w celu ustalenia przyczyny problemów z oddychaniem.

Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza oraz rozpoczęte leczenie pozwala ułatwić leczenie w późniejszym wieku, a czasem nawet go uniknąć. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u stomatologa już od 1 roku życia dziecka.

Gdy zachodzi taka potrzeba, u młodszych dzieci stosuje się wyjmowane aparaty ortodontyczne. Wykonywane są indywidualnie z akrylu oraz różnych elementów dodatkowych. Mali pacjenci mogą samodzielnie wybrać kolor aparatu. Noszone najczęściej 14 godzin na dobę. Wymagają wspólnego zaangażowania rodzica i dziecka.

Dlatego lekarze DenticaCenter zachęcają rodziców i małych pacjentów na pierwszą wizytę u stomatologa już od momentu pojawienia się pierwszych zębów mlecznych w jamie ustnej.

Artykuł napisała lek. dent. Hanna Tatarczyk-Kuban

www.denticacenter.pl

 

Podobe artykuły

Wyszukiwarka