• +48 502 21 31 22

Unikaj tych nawyków, aby dbać o narząd żucia. DenticaCenter radzi

Branża: Zdrowie Uroda Gabinety dentystyczne, stomatologiczne
Projekt: Promocja biznesu

Większość z nas uważa, że dentyści leczą zęby. Oczywiście, że tak, ale choroby zębów to nie tylko próchnica, zapalenie miazgi, wady zgryzu lub nieprawidłowe ustawienia zębów.

Często na zębach widoczne są symptomy schorzeń narządu żucia. Na narząd żucia składają się liczne mięśnie szyi i głowy, staw skroniowo-żuchwowy, kości, żuchwa oraz więzadła, nerwy i naczynia krwionośne.

Człowiek używa narządu żucia do wielu rodzajów codziennych czynności, np.: mówienie, jedzenie, ziewanie, śmianie się. Biorące w nich udział mięśnie i staw potrzebują, tak jak inne takie struktury w organizmie, odpoczynku. Nierzadko jednak nie odpoczywają w ogóle lub w niedostatecznym wymiarze czasu. Prowadzi to do wykształcenia nawyków, w wyniku których pacjenci ścierają zęby, niszczą wypełnienia lub prace protetyczne. Innymi skutkami nieprawidłowego funkcjonowania narządu żucia są bóle podczas mówienia, jedzenia, przeskoki, trzaski w stawach. W ekstremalnej sytuacji może dojść do zablokowania żuchwy, bolesnych przykurczów mięśniowych i problemów z otwieraniem ust. Lekarz podczas badania stomatologicznego sprawdza między innymi funkcjonowanie całości narządu żucia i obecność nieprawidłowych nawyków, tak, aby prawidłowo zaplanować leczenie.

Jak zapobiegać

Pacjenci mogą w domu stosować profilaktykę schorzeń narządu żucia. Głównym czynnikiem nasilającym złe nawyki jest stres. W wyniku stresu pacjenci często w nocy zgrzytają zębami, zaciskają mocno szczęki lub przygryzają policzki. Podobnie w ciągu dnia część osób nadmiernie zaciska zęby np. podczas prowadzenia samochodu, pracy na komputerze, kiedy są skoncentrowani na jakiejś czynności. W ramach profilaktyki warto kontrolować, czy nam się to zdarza. Nie powinno się spać na brzuchu, dochodzi do silnego naprężenia mięśni oraz podczas spania na boku głowa powinna być w jednej linii z kręgosłupem szyjnym. Inne złe nawyki, których warto unikać to podpieranie dolnej szczęki rękami, przygryzanie warg, obgryzanie paznokci, skórek lub innych przedmiotów wkładanych do ust, np.: ołówek. Jedzenie jedną stroną, utrzymywanie telefonu pomiędzy głową a barkiem, a nawet nadmierne spożywanie kofeiny może doprowadzić w dłuższym okresie do chorób, które zupełnie nieoczekiwanie dla pacjenta rozpozna dentysta. Dlatego drodzy pacjenci dbajcie o siebie na co dzień, a w razie dolegliwości opisanych w tym artykule zapraszamy i służymy radą.

Lek. dent. Anna Stuchly
Zespół DenticaCenter Racibórz, Rybnik, Wodzisław Śląski

Podobe artykuły

Wyszukiwarka