• +48 502 21 31 22

Unikaj tych nawyków, aby dbać o narząd żucia. DenticaCenter radzi

Branża: Zdrowie Uroda Gabinety dentystyczne, stomatologiczne
Projekt: Promocja biznesu

Większość z nas uważa, że dentyści leczą zęby. Oczywiście, że tak, ale choroby zębów to nie tylko próchnica, zapalenie miazgi, wady zgryzu lub nieprawidłowe ustawienia zębów.

Unikaj tych nawyków, aby dbać o narząd żucia. DenticaCenter radzi

Często na zębach widoczne są symptomy schorzeń narządu żucia. Na narząd żucia składają się liczne mięśnie szyi i głowy, staw skroniowo-żuchwowy, kości, żuchwa oraz więzadła, nerwy i naczynia krwionośne.

Człowiek używa narządu żucia do wielu rodzajów codziennych czynności, np.: mówienie, jedzenie, ziewanie, śmianie się. Biorące w nich udział mięśnie i staw potrzebują, tak jak inne takie struktury w organizmie, odpoczynku. Nierzadko jednak nie odpoczywają w ogóle lub w niedostatecznym wymiarze czasu. Prowadzi to do wykształcenia nawyków, w wyniku których pacjenci ścierają zęby, niszczą wypełnienia lub prace protetyczne. Innymi skutkami nieprawidłowego funkcjonowania narządu żucia są bóle podczas mówienia, jedzenia, przeskoki, trzaski w stawach. W ekstremalnej sytuacji może dojść do zablokowania żuchwy, bolesnych przykurczów mięśniowych i problemów z otwieraniem ust. Lekarz podczas badania stomatologicznego sprawdza między innymi funkcjonowanie całości narządu żucia i obecność nieprawidłowych nawyków, tak, aby prawidłowo zaplanować leczenie.

Jak zapobiegać

Pacjenci mogą w domu stosować profilaktykę schorzeń narządu żucia. Głównym czynnikiem nasilającym złe nawyki jest stres. W wyniku stresu pacjenci często w nocy zgrzytają zębami, zaciskają mocno szczęki lub przygryzają policzki. Podobnie w ciągu dnia część osób nadmiernie zaciska zęby np. podczas prowadzenia samochodu, pracy na komputerze, kiedy są skoncentrowani na jakiejś czynności. W ramach profilaktyki warto kontrolować, czy nam się to zdarza. Nie powinno się spać na brzuchu, dochodzi do silnego naprężenia mięśni oraz podczas spania na boku głowa powinna być w jednej linii z kręgosłupem szyjnym. Inne złe nawyki, których warto unikać to podpieranie dolnej szczęki rękami, przygryzanie warg, obgryzanie paznokci, skórek lub innych przedmiotów wkładanych do ust, np.: ołówek. Jedzenie jedną stroną, utrzymywanie telefonu pomiędzy głową a barkiem, a nawet nadmierne spożywanie kofeiny może doprowadzić w dłuższym okresie do chorób, które zupełnie nieoczekiwanie dla pacjenta rozpozna dentysta. Dlatego drodzy pacjenci dbajcie o siebie na co dzień, a w razie dolegliwości opisanych w tym artykule zapraszamy i służymy radą.

Lek. dent. Anna Stuchly
Zespół DenticaCenter Racibórz, Rybnik, Wodzisław Śląski

Podobe artykuły

Wyszukiwarka