• +48 502 21 31 22

Co dla biznesu w tych trudnych czasach?

Projekt: Program Wsparcia Rynku Pracy

W ramach Wodzisławskiego Dnia Przedsiębiorczości rozmawiano o wsparciu samorządu i jednostek otoczenia biznesu dla mieszkańców prowadzących działalność gospodarczą.

Podczas Wodzisławskiego Dnia Przedsiębiorczości, który był częścią obchodzonego w wielu krajach Światowego Dnia Przedsiębiorczości, mówiono m.in. o formach wsparcia dla firm oraz wyzwaniach stojących przed lokalnym rynkiem pracy. Wśród debat znalazła się dyskusja pt. "Co dla biznesu w tych trudnych czasach", która dotyczyła wsparcia samorządu i jednostek otoczenia biznesu dla mieszkańców prowadzących działalność gospodarczą.

W debacie uczestniczyli: Mieczysław Kieca – prezydent Wodzisławia Śląskiego, Tomasz Zjawiony – prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Bartosz Młotek – przewodniczący Rady Gospodarczej Biznes in Wodzisław, Martyna Michta – radca prawny oraz Dagna Kornafel-Polak i Mateusz Jamioła – Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego, zespół ds. obsługi przedsiębiorców i inwestorów. Moderatorem był Krzysztof Dybiec – prezes Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim, wiceprezes Śląskiego Porozumienia Gospodarczego ŚLĄSK.ONLINE.

Ten rok był trudny dla przedsiębiorców nie tylko dlatego, że musieli sobie poradzić ze skutkami pandemii, ale także z powodu przepisów, które pojawiły się w tym czasie. – W 2020 r. zostało przyjętych ponad 10 tys. stron aktów prawnych, przy czym w samym trzecim kwartale 999 stron jest związanych z pandemią. Przeciętny przedsiębiorca ma ogromny problem, żeby się w tym gąszczu odnaleźć, żeby dowiedzieć się, z jakich pomocy może skorzystać czy ze zbudowaniem planu, jak przetrwać pandemię. Czasem przedsiębiorcy szybko podejmują jakieś działania, które potem negatywnie odbijają się na dalszej działalności – ostrzegała Martyna Michta.

Tomasz Zjawiony przypomniał o narzędziach, jakie przygotowano dla przedsiębiorców w województwie śląskim. – Przedsiębiorca przychodząc do nas, dostaje nie tylko informację, gdzie ma szukać pomocy, ale wychodzi już zorganizowany w nowy sposób. Odsyłanie z miejsca na miejsce powoduje to, że przedsiębiorca, zamiast rozwiązywać problemy, dostaje ich więcej – tłumaczył prezes RIG. Największym zainteresowaniem cieszą się dofinansowania i próba ratowania nie tylko miejsc pracy, ale i rozwoju inwestycji. – Bo jak wynika ze statystyk, 17% firm twierdzi, że jest dobrze lub bardzo dobrze przygotowanych. Niektóre z nich wykorzystują aktualne zawirowania na rynku. Jednak ok. 80% firm ma większe lub mniejsze problemy. Niektóre firmy się przebranżawiają – mówił Tomasz Zjawiony.

W Wodzisławiu Śląskim powstała nowa działalność społeczno-gospodarcza – Rada Gospodarcza Biznes in Wodzisław. Skupia ona firmy, które prowadzą działalność w Wodzisławiu Śląskim od wielu lat, ale też niedawno powstałe. Jej przewodniczący Bartosz Młotek zrelacjonował pierwsze działania. – Odbyliśmy spotkanie z panem prezydentem, podczas którego zaproponowaliśmy zmiany zarówno w podatkach, jak i w Inkubatorze Przedsiębiorczości. Rozmawialiśmy również na temat rewitalizacji rynku. Zawnioskowaliśmy, aby rozpocząć ją od debaty publicznej, w której udział wzięliby wszyscy zainteresowani, także mieszkańcy. Dostaliśmy również cztery projekty uchwał do opiniowania – powiedział Bartosz Młotek. Rada ma w planach dalsze opiniowanie uchwał, a także wskazywanie drogi, które będzie najlepsza dla biznesu. – Dla przykładu – mieliśmy projekt o obniżce podatków dla środków transportu. Trzeba iść za ciosem i przeprowadzić akcję marketingową. Bo jeśli mamy taką obniżkę i prawdopodobnie najniższe podatki dotyczące środków transportu w Polsce, to jest to świetny wabik na firmy leasingowe i transportowe – tłumaczył Bartosz Młotek.

Pierwszym kontaktem dla biznesu w Urzędzie Miasta Wodzisławia Śląskiego jest zespół ds. obsługi przedsiębiorców i inwestorów. – Wszyscy wodzisławscy przedsiębiorcy, właściciele firm i potencjalni inwestorzy uzyskają u nas wszelaką pomoc – zachęcał do kontaktu Mateusz Jamioła. Ważnym działaniem, które już ma miejsce, jest program "Wodzisław Śląski – z myślą o przyszłości". – Pierwszym działaniem jest baza lokali z jedzeniem na dowóz. Są też ulgi w podatkach – to kontynuacja wcześniej rozpoczętych programów ulg podatkowych. To także promowanie programów społecznych wspierających lokalnych przedsiębiorców tak jak program #kupujlokalnie czy działania w ramach Inkubatora Przedsiębiorczości. Jest też trwający kolejny rok program "Lokale na start", głównie dla osób, które wchodzą na rynek. Istotna rzecz to także miejskie kanały informacyjne, przez które mogą się promować firmy z Wodzisławia Śląskiego – wymieniał Mateusz Jamioła.

– Miasto bardzo aktywnie włączyło się w działania już w końcówce marca. Zorganizowaliśmy wspólnie z inkubatorem i izbą spotkanie z przedsiębiorcami online, żeby przedyskutować propozycje pakietu osłonowego dla przedsiębiorców – przypomniał prezydent Mieczysław Kieca. Pakiet obejmuje m.in. ulgi w czynszach – prawie całkowitą ich redukcję, żeby nie obciążać budżetów przedsiębiorców. Pojawiło się też wsparcie dotyczące podatku od nieruchomości. – W jego ramach rada miejska podjęła decyzję o przesunięciu terminów płatności do końca września, jednak indywidualnie podchodzimy do każdego przedsiębiorcy. Sytuacje są różne, są firmy, które całkiem dobrze poradziły sobie w tym okresie lub zwiększyły swoje obroty, jednak jest też wiele firm, gdzie wygląda to zupełnie inaczej – podkreślał prezydent. Kolejne wsparcie miasta jest związane z informacją i promocją – zaangażowanie w różnego typu akcje, zarówno zewnętrzne, jak i tworzenie własnych baz.

Jakie wsparcie dla przedsiębiorców jest przygotowywane? – Planowane są kolejne tarcze antykryzysowe. Zbliża się termin rozliczenia subwencji, są pierwsze kontrole związane z wykorzystaniem środków z dofinansowań w związku np. z obniżeniem czasu pracy, będą kolejne zmiany związane z opodatkowaniem spółek komandytowych i jawnych. Mamy plan i misję, aby przedsiębiorcom cały czas pomagać. Planujemy kolejne webinaria, które będą dotyczyły różnych form wsparcia, rozliczeń, ostatnio rozmawialiśmy też o prawie pracy i o pracy zdalnej. Planujemy też spotkania bezpośrednie – zapowiadała Martyna Michta.

Pojawiła się także Wodzisławska Baza Biznesu. – Zapraszamy do niej wszystkie firmy zlokalizowane w Wodzisławiu Śląskim. Jeszcze bardziej ułatwi ona przedsiębiorcom dotarcie do zainteresowanych jej usługami. W przyszłym roku chcemy z tej bazy, którą już uruchomiliśmy, stworzyć wyszukiwarkę usług, aby mieszkańcy mogli znaleźć usługi, których poszukują. Kolejnym działaniem jest akcja "Lokalnie na święta". To kolejna odsłona akcji, która miała już miejsce na wiosnę. Zapraszamy przedsiębiorców, którzy w ofercie mają produkty mogące się znaleźć na świątecznym stole czy pod choinką czy też artykuły dekoracyjne oraz wszystkie związane ze świętami. Młodzi stażem przedsiębiorcy mogą wziąć udział w programie ulg i zniżek – mówiła Dagna Kornafel-Polak.

Prezydent Mieczysłam Kieca zapowiedział kontynuację prac nad zmianami w uchwałach dotyczących ulg dla przesiębiorców, którzy zamierzają inwestować w Wodzisławiu Śląskim. Dalej będą też wspierane branże, które w części lub całości zostały poddane lockdownowi, w zakresie, w którym miasto ma władctwo, czyli związanym m.in. z czynszami. – Będziemy rozwijać ze wszystkimi zainteresowanymi grupami wszelkie te działania, które promują rozwój przedsiębiorczości, a z drugiej strony takie, które pozwolą nam przetrwać ten trudny okres. Będziemy też starać się być dalej tak dużym zamawiającym jako miasto – zapowiadał Mieczysław Kieca.

Wodzisławski Dzień Przedsiębiorczości był częścią obchodzonego w wielu krajach Światowego Dnia Przedsiębiorczości. 19.11.2020 odbył się dzień debat i spotkań online. Podczas rozmów z ekspertami była mowa o formach wsparcia dla firm oraz wyzwaniach stojących przed lokalnym rynkiem pracy i edukacją.

Moderatorem debaty"Co dla biznesu w tych trudnych czasach" był Krzysztof Dybiec - Prezes Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim, Wiceprezes Śląskiego Porozumienia Gospodarczego ŚLĄSK.ONLINE.

Wszystkie debaty podczas były relacjonowane na żywo, zaś obecnie dostępne są na YouTubie.

Organizatorem wydarzenia był Wodzisławski Inkubator Przedsiębiorczości.
Partnerem wydarzenia jest Śląskie Porozumienie Gospodarcze ŚLĄSK.ONLINE.

KP

Podobe artykuły

Wyszukiwarka