• +48 502 21 31 22

Wizytówka Wodzisławia Śląskiego. Poznaj Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Branża: Instytucje Urzędy Administracja obiektów użyteczności publicznej
Projekt: Kraina Górnej Odry

Świątynia wzniesiona w stylu neogotyckim jest trzecim obiektem na tym miejscu. Obecnie jest jednym z symboli miasta oraz stanowi punkt orientacyjny, widoczny z pobliskich miejscowości.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu postawiono zgodnie z przyjętą praktyką, przy jednej z ulic prowadzących do rynku, w najwyższym punkcie miasta. Zaprojektowany przez architekta Ludwiga Schneidera z Wrocławia w stylu neogotyckim, został wybudowany w latach 1909-1911 na miejscu starego kościoła.

Długość kościoła wynosi na zewnątrz 46 m i szerokości 22 m. Wysokość wewnątrz do sklepienia w środkowej nawie ma 14 m, a w nawach bocznych 11 m. Linia łącząca ołtarz i wejście do kościoła nie jest całkowicie prosta, lecz skierowana trochę w lewo, co symbolizuje Chrystusa, który konając na krzyżu, skłonił lekko głowę. W imponującym, bogato wyposażonym wnętrzu znalazło się wiele obiektów ze starego kościoła – w tym rzeźby, obrazy czy naczynia liturgiczne.

U podnóża kościoła od strony cmentarza stoi figura św. Jana Nepomucena z połowy XVII w., dłuta Jana Melchiora Oesterreicha.

Podobe artykuły

Wyszukiwarka