• +48 502 21 31 22

Pałac w Krowiarkach - Perła Ziemi Raciborskiej

Branża: Instytucje Urzędy Administracja obiektów użyteczności publicznej
Projekt: Kraina Górnej Odry

Pałac Krowiarki to jeden z najbardziej okazałych pałaców na Ziemi Raciborskiej, a nawet na całym Górnym Śląsku.

Pałac w Krowiarkach zbudowano około 1800r. W II połowie XIX w. zyskał neorenesansowy i neobarokowy wygląd. Kiedy w 1892 r. spłonęło północne drewniane skrzydło, na jej miejsce wzniesiono nowe dwupiętrowe skrzydło w stylu secesyjnym. Dziś odnawiany pałac otacza piękny park krajobrazowy założony w XVII. W parku o powierzchni ok. 7 ha do dzisiaj można trafić na wiele odmian egzotycznych, takich jak buk czerwonolistny, dąb czerwony czy też dąb szypułkowy odmiany piramidalnej. Park kryje też neoklasycystyczne mauzoleum rodowe Donnersmarcków z ok. 1870 roku.

fot. niemrugaj.pl Adrianna Sikorska

Pałac w stanie nienaruszonym przetrwał wojnę. Mieściły się w nim kolejno: Szkoła Aktywu Politycznego, Państwowy Dom dziecka oraz przedszkole. Od roku 1963 w pałacu funkcjonował także Szpital Rehabilitacyjno-Ortopedyczny. Po siedmiu latach placówka szpitalna została przeniesiona, a dla pałacu rozpoczyna się dość smutny w konsekwencjach okres.

Po zmianie ustroju w Polsce obiekt trafia w prywatne ręce. Niestety mimo licznych zapewnień ówczesny właściciel nie przeprowadza stosownych remontów i napraw. Pałac sukcesywnie niszczeje w oczach.

fot. niemrugaj.pl Adrianna Sikorska
fot. niemrugaj.pl Adrianna Sikorska

 

Podobe artykuły

Wyszukiwarka