• +48 502 21 31 22

Innowacyjność napędza gospodarkę, czyli o najlepszych start-upach

Projekt: Gospodarka

Autorzy najciekawszych polskich start-upów zostali nagrodzeni podczas gali konkursu „Start-up Challenge”.

Artykuł opracowany przez:

PLUSY dla BIZNESU

Platforma Gospodarcza PLUSYdlaBIZNESU - serwis dedykowany dla przedsię...

Firma działa w branżach:
Redakcje, wydawcy, gazety, media
Stowarzyszenia, kluby i związki

W tegorocznej edycji konkursu Start-up Challenge złożono blisko 250 aplikacji. Wśród najlepszych pomysłów znalazły się m.in. aplikacja do zarządzania terminami przydatności do spożycia produktów, edukacyjny ekosystem druku 3D, rozwiązanie do tworzenia cząsteczek, które wiążą się selektywnie w jądrach komórek rakowych i mogą służyć jako transportery leków, system umożliwiający leczenie astmy i POChP, oparty na grach sterowanych oddechem czy abonament na opiekę medyczną zwierząt. Konkurs jest świetną okazją do zaprezentowania najciekawszych, innowacyjnych rozwiązań, a młodym i obcującym przedsiębiorcom stwarza możliwości nawiązania współpracy z inwestorami i promocji.

Podczas gali konkursu obecny był m. in. wicemarszałek Wojciech Kałuża. - Innowacyjne firmy są przyszłością naszej gospodarki. Chcemy wspierać przedsiębiorców w tworzeniu nowoczesnych rozwiązań i produktów, tworzyć im odpowiednie warunki dla dalszego rozwoju. Województwo Śląskie od lat kojarzone jest z przemysłem i chociaż stopniowo odchodzimy od przemysłu ciężkiego, to chcemy zastąpić go przemysłem kreatywnym i nowoczesnym technologicznie – tłumaczył wicemarszałek.

W finale konkursu znalazło się 18 najlepszych start-upów. Laureaci otrzymali tytuł „Start-up Challenge Winner”, a zwycięzców wyłoniono w sześciu kategoriach: New Industry (przemysł 4.0, robotyka, automatyzacja, systemy produkcji, nowe materiały, przemysł kosmiczny), Tradition & Modernity (przemysł tradycyjny, energetyka, telekomunikacja, transport, budownictwo), Health & Biotechnology (medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia), Environment (ochrona środowiska: technologie dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów), Clinet & Lifestyle, Business Process.

Poza tym wyróżniono trzy zwycięskie start-upy, którym przyznano granty finansowe ufundowane przez marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego wraz ze wsparciem Śląskiego Funduszu Rozwoju. Pierwszy grant w wysokości 20 tys. zł trafił do firmy Biotts. To firma biotechnologiczna, rozwijająca autorskie technologie transportu leków i receptury leków w obszarze onkologii, dermatologii oraz chorób autoimmunologicznych w oparciu o unikatowe technologie produkcji, nowe podejście do procesów łączenia substancji oraz wiedzy, w jaki sposób komórki ludzkie się komunikują między sobą. Dwa wyróżnienia pieniężne w wysokości 15 tys. zł otrzymały firmy Gamehag i Holo4labs. Gamehag.com to autorski portal, który został przetłumaczony na 9 języków i skupia prawie 6,5 miliona użytkowników na całym świecie. Portal wdraża elementy grywalizacji poprzez współtworzenie portalu przez użytkowników i zdobywanie Kamieni Dusz w zamian za wykonywanie zadań w grach partnerów portalu, pozwalając na testowanie nowych produkcji online. Kolejnym kamieniem milowym w planach rozwoju start-upu jest wejście na rynki azjatyckie. Holo4labs to z kolei spółka technologiczna, która oferuje zaawansowane rozwiązanie z zakresu rozszerzonej rzeczywistości (mixed reality), istotnie usprawniające pracę różnego rodzaju laboratoriów.

Gala konkursu „Start-up Challenge” odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

fot. Tomasz Żak/UMWS
/oprac. c/ 

 

Podobe artykuły

Wyszukiwarka