• +48 502 21 31 22

Politechnika Śląska i firma WAAM tworzą bramę odkażającą

Czas pandemii to także czas wielu wynalazków. Pracownicy i absolwenci Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej oraz firma WAAM pracują nad stworzeniem specjalnej bramy, która pozwoli personelowi medycznemu odkazić swoje kombinezony ochronne, tak, by zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Politechnika Śląska i firma WAAM tworzą bramę odkażającą

Pierwsza tego typu brama odkażająca ma powstać na Oddziale Zakaźnym Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. Inspiracją dla stowrzenia bramy odkażającej kombinezony były przenośne komory do dezynfekcji całego ciała, zaprojektowane i przetestowane w Wietnamie. Bązą dla nowego wynalazku naukowców ma być dobrze już znany i dostępny środek odkażający używany w szpitalach. W ciągu minuty usuwa on ponad 90% bakterii i wirusów z różnych powierzchni.

- Brama, dzięki specjalnym dyszom, może zdezynfekować osobę w pełnym kostiumie, minimalizując przy tym ryzyko zakażenia i przeniesienia wirusa. Jest w pełni automatyczna i wyposażona w systemy regulacji. Personel medyczny może wybierać czas odkażania oraz ma pełną kontrolę nad monitorowaniem procesu dezynfekcji za pomocą świetlnych elementów informacyjnych. Dzięki pracy inżynierów firmy WAAM i współpracujących z nią firmami, prace projektowe już ukończono, a prace nad budową bramy idą bardzo sprawnie - informuje Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej.


/fot. materiały prasowe oprac. c/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka