• +48 502 21 31 22

Co w razie nieterminowego złożenia PIT?

Nie było czasu, nie zdążyłeś, zapomniałeś, przeoczyłeś termin – są różne powody nieterminowego złożenia deklaracji podatkowej. Co zrobić w takiej sytuacji?

Co w razie nieterminowego złożenia PIT?

    W prawie podatkowym istnieje możliwość złożenia wniosku denuncjującego, potocznie nazywanego czynnym żalem. Instytucja czynnego żalu może uratować podatnika przed negatywnymi konsekwencjami. Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego składa się w formie pisemnej osobiście w urzędzie skarbowym bądź za pośrednictwem poczty. Wskazać w nim należy, iż jesteśmy świadomi, że nie złożyliśmy deklaracji w wyznaczonym terminie, przyznajemy się do błędu i go naprawiliśmy – dokonując rozliczenia podatkowego. Czynny żal nie będzie skuteczny w oczach organów podatkowych, jeżeli podatnik: został już wezwany w związku z popełnionym czynem zabronionym, a organy podatkowe udokumentowały już popełnienie przestępstwa; jest w trakcie postępowania kontrolnego; organizował grupę bądź nakłaniał inną osobę w celu popełnienia przestępstwa skarbowego.
    Informacja o spóźnieniu z opłatą podatku dochodowego dociera do urzędu skarbowego bardzo szybko. W przypadku, gdy podatnik nie zdąży użyć instytucji czynnego żalu, jest on zobowiązany do uregulowania kary skarbowej, nakładanej przez urząd w postępowaniu mandatowym. W takim wypadku mamy jednak w dalszym ciągu prawo do odstąpienia od wymierzonej kary, bądź też możemy złożyć wniosek o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.
    Podczas postępowania przesłankami do odstąpienia od wymierzonej kary są: właściwości i warunki osobiste sprawcy, charakter i okoliczności dokonania przestępstwa podatkowego oraz zachowanie po jego popełnieniu. Jedne z przykładów sytuacji, która dają możliwość odstąpienia od wymierzonej kary, to długotrwałe komplikacje zdrowotne czy też poważne problemy rodzinne.

DR

 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka