
Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzymał już ponad 1,1 mln wniosków o świadczenie "Dobry Start", popularnie znane jako 300 plus. Program oferujący jednorazowe wsparcie finansowe na wyprawkę szkolną cieszy się dużym zainteresowaniem, a pierwsze wypłaty trafiły już do rodziców w całej Polsce, w tym w regionie.
W zaledwie dziesięć dni, od 1 do 10 lipca, rodzice i opiekunowie złożyli 1,1 mln wniosków o 300 plus. Z tej liczby 139 tys. pochodzi z województwa śląskiego. Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, podkreśla, że to około 30% wszystkich wniosków spodziewanych w całym programie, który w ubiegłym roku odnotował ponad 3,3 mln aplikacji.
Świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko, które nie ukończyło 20 lat. W przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością wiek ten jest wydłużony do 24 lat. Rodzice i opiekunowie, niezależnie od swoich dochodów i sytuacji zawodowej, mogą otrzymać te pieniądze na zakup podręczników, zeszytów, sprzętu i innych niezbędnych artykułów szkolnych. Program obejmuje uczniów szkół podstawowych, liceów, szkół policealnych i innych placówek edukacyjnych. - Wyprawka nie przysługuje na dzieci, które uczą się w zerówkach, nie dotyczy też studentów. Wiek 20 i 24 lat liczony jest rocznikowo. Oznacza to, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych są uprawnieni do świadczenia, jeśli skończyli 20 lat (lub 24 lata) przed rozpoczęciem roku szkolnego – tłumaczy Beata Kopczyńska.
Od nowego roku szkolnego (2025/2026) wprowadzono jedną zmianę w programie 300 plus, która dotyczy uchodźców z Ukrainy. Otrzymają oni świadczenie "Dobry Start" pod warunkiem, że dziecko uczęszcza do szkoły należącej do polskiego systemu oświaty.
Wnioski na nowy okres świadczeniowy można składać od 1 lipca do końca listopada. Rodzice mogą to zrobić elektronicznie, korzystając z aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Najlepiej zrobić to jak najszybciej – złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września. – Składając wniosek elektroniczny o świadczenie z programu "Dobry Start", warto sprawdzić, czy poprawnie podaliśmy PESEL dziecka, nazwę i adres szkoły oraz aktualny numer konta. Pomyłki w danych powodują wydłużenie procedury otrzymania świadczenia – dodaje rzeczniczka.
Pierwsze pieniądze, w sumie ok. 50 tys. zł, już trafiły na konta rodziców, w tym również mieszkańców woj. śląskiego.
fot. freepik.com
oprac. /kp/