• +48 502 21 31 22

Nowe miejsce spotkań i współpracy w Raciborzu. Urban Lab startuje na dworcu kolejowym

Urban Lab to miejsce, które ma zrewolucjonizować współpracę między miastem, mieszkańcami, biznesem i środowiskiem naukowym.

Nowe miejsce spotkań i współpracy w Raciborzu. Urban Lab startuje na dworcu kolejowym

17 lipca na dworcu kolejowym w Raciborzu oficjalnie otwarte zostanie Urban Lab. To innowacyjna przestrzeń dedykowana mieszkańcom, organizacjom pozarządowym, przedsiębiorcom i przedstawicielom świata nauki, która ma służyć budowaniu dialogu, współpracy i nowoczesnych rozwiązań dla miasta.

Koncepcja Urban Labu wywodzi się z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Jej celem jest stworzenie instrumentu wspierającego współpracę między różnymi interesariuszami miejskimi – przede wszystkim na linii urząd miasta – mieszkańcy. Ideą jest odejście od formalnych biurek na rzecz przyjaznej przestrzeni, gdzie urzędnicy mogą być równorzędnymi partnerami dla mieszkańców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i naukowców.

W Raciborzu idea Urban Labu była rozwijana etapami. W pierwszej fazie zorganizowano warsztaty, podczas których omawiano funkcje i potencjał tego typu przestrzeni. Prowadził je dr Bartosz Piziak – kierownik Laboratorium Innowacji Miejskich Urban Lab w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów. Kolejnym krokiem była wizyta studyjna w Urban Labie w Rzeszowie, gdzie raciborscy urzędnicy i przedstawiciele miejskich jednostek mogli zobaczyć, jak taki obiekt funkcjonuje w praktyce. Temat ten poruszono także podczas Raciborskich Rozmów o Rozwoju – wydarzenia poświęconego rozwojowi gospodarczemu Subregionu Zachodniego, które w 2022 r. zorganizowało Śląskie Porozumienie Gospodarcze ŚLĄSK.ONLINE. Podczas debaty "Rozwój miast – nowe perspektywy, szanse i zagrożenia" rozmawiano m.in. o dobrej przestrzeni do życia, partycypacji społecznej i Urban Labie. Ostatecznie – po wielu konsultacjach, spotkaniach z mieszkańcami, młodzieżą, seniorami, przedstawicielami NGO i biznesu – wypracowano wizję raciborskiego Urban Labu, a 31 stycznia tego roku przekazano plac budowy firmie Texom w ramach zadania "Zagospodarowanie pomieszczeń na dworcu PKP w Raciborzu".

Urban Lab w Raciborzu, zlokalizowany w nowym budynku dworca kolejowego, będzie przestrzenią wielofunkcyjną. Znajdą się w nim inkubator przedsiębiorczości i rozwoju NGO, Urban Cafe, przestrzeń coworkingowa i platforma aktywności obywatelskiej. Jak zapowiada magistrat, przestrzeń będzie dostępna dla każdego – od uczniów i studentów, przez przedsiębiorców, po organizacje społeczne. Składać się będzie z części kawiarniano-gastronomicznej, dużej sali warsztatowej, małej salki spotkań i biura. Będzie to miejsce do organizacji konferencji, warsztatów oraz bezpłatnych wydarzeń dla mieszkańców inicjowanych zarówno przez miasto, jak i organizacje pozarządowe czy grupy nieformalne. – W tym miejscu aktywność obywatelska będzie kluczowa, a budżet obywatelski i inicjatywa lokalna wejdą na nowy poziom współpracy mieszkańców z miastem – podkreśla urząd miasta. Urban Lab ma być również miejscem wymiany doświadczeń, spotkań formalnych i nieformalnych, a także przestrzenią do pracy zdalnej dla freelancerów. Ma tętnić życiem, ożywiać część miasta, promować lokalne marki i być wizytówką Raciborza.

W dniu otwarcia zaplanowano szereg atrakcji, które mają na celu integrację lokalnej społeczności i promocję twórczego działania. Zaproszeni są wszyscy zainteresowani – dzieci, młodzież, seniorzy, rodziny, przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji publicznych oraz osoby aktywne społecznie. Czytaj więcej: Otwarcie Urban Labu Racibórz

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka